Giacomo Puccini (1858-1924) -- włoski kompozytor. Pochodził z rodziny o tradycjach muzycznych. Był wnukiem kompozytora i dyrygenta, Domenica Pucciniego. Po śmierci ojca wychowaniem i edukacją chłopca zajął się wuj, dzięki któremu mały Giacomo rozpoczął naukę w Instytucie Muzycznym w rodzinnej Lukce.
Studia w konserwatorium w Mediolanie zaowocowały kilkoma większymi kompozycjami instrumentalnymi, a pierwsza próbka operowa pt. Wiły została zgłoszona do konkursu wydawnictwa Sonzogno. Mimo że nie wygrała, i tak ją wystawiono, dzięki czemu zwróciła uwagę bezpośrednich konkurentów organizatora konkursu. Zapoczątkowana wówczas znajomość Pucciniego z wydawcą, Giuliem Ricordim, będzie trwała do śmierci kompozytora, a ze sztycharni Ricordiego wychodzić będą kolejne partytury Pucciniego. Przyjaźń przypieczętował sukces Manon Lescaut w 1893 roku, który przełożył się także na materialną stabilizację Pucciniego
Od czasów Manon rozpoczęła się także współpraca kompozytora z librecistami, odpowiedzialnymi za teksty jego kolejnych trzech arcydzieł: Cyganerii, Toski i MadameButterfly. Po tej „trylogii” operowej na kolejny sukces Puccini musiał jednak czekać piętnaście lat. Po sukcesie Dziewczyny z Dzikiego Zachodu w nowojorskiej Metropolitan Opera znów nastał dłuższy okres zarzuconych prób i niepodjętych pomysłów. Dopiero po premierze opery Gianni Schicchi kompozytor znów złapał wiatr w żagle, by szczytów kunsztu sięgnąć w Turandot, nad którą od początku lat 20. pracował ze zmiennym szczęściem, ale dużym zapałem. Niestety, w 1924 roku spadła na niego nagle choroba, w wyniku której pod koniec roku zmarł, pozostawiając dzieło bez finałowego duetu. Instrumentację opery dokończył kompozytor wskazany przez dyrygenta, Artura Toscaniniego -- Franc Alfano.
Zwłoki Pucciniego zostały przetransportowane do Mediolanu, gdzie odprawiono oficjalną ceremonię pogrzebową. Prawdziwym pożegnaniem kompozytora było jednak prapremierowe wystawienie Turandot w La Scali poprowadzone przez Toscaniniego. Puccini, mimo że nie tak płodny artystycznie, jak Verdi, zyskał miano jednego z najważniejszych twórców operowych przełomu wieków.
MADAME BUTTERFLY
Giacomo Puccini
Tragedia japońska w trzech aktach | Libretto: Luigi Illica, Giuseppe Giacosa | Oryginalna włoska wersja językowa | Premiera: 29.05.1999