Ukończył studia wokalne na Białoruskiej Akademii Muzycznej w Mińsku. W 2011 roku uczestniczył w Programie Kształcenia Młodych Śpiewaków organizowanym przez festiwal w Salzburgu. Doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem takich pedagogów, jak: Petr Riedeger, Adam Murzitch, Seth Riggs, Romualdo Savostano oraz Paolo di Napoli.
W ostatnim czasie wystąpił jako Albert w Werterze i Miller w Luizie Miller na scenie Teatro Verdi di Trieste, Silvio w Pajacach, Jelecki w Damie pikowej, Robert w Jolancie, Germont w Traviacie na scenie Opery Narodowej w Mińsku w 2014 roku, Książę w Skąpym rycerzu Rachmaninowa w Operze La Monnaie w Brukseli po batutą M. Tatarnikova w 2015 roku oraz Figaro w Cyruliku sewilskim w operze mińskiej. W 2013 roku wystąpił jako Misgir w Śnieżynce Rimskiego-Korsakowa oraz Eugeniusz Oniegin w operze mińskiej, Germont w Operze Podlaskiej w Białymstoku i Teatrze Narodowym w Brnie. W 2012 roku Ilya Silchukov zaśpiewał partię Germonta na scenie Vorarlberger Landestheater w Bregenz i Estońskiej Opery Narodowej, a także Królewicza w operze Kościej Nieśmiertelny Rimskiego Korsakowa w operze mińskiej. Repertuar artysty obejmuje także partie Fiodora Szakłowitego w Chowańszczyźnie Musorgskiego (Frankfurt Oper), Fiorello w Cyruliku sewilskim w Teatro dell’Opera di Roma, Roberta w Jolancie na scenie Perm Opera Theater, Walentego w Fauście, Atanaela w Thaïs, Notariusza w Don Pasquale oraz barytonu w Carmina Burana.
Artysta współpracował w takimi dyrygentami, jak: Vladimir Fedoseev, Fabio Mastrangelo, Eri Klas, Lawrence Foster, Bruno Campanella czy Ivor Bolton oraz reżyserami takimi jak Alexander Kubelka, Ruggiero Cappuccio i Robert Skolmowski.
W 2014 roku Ilya Silchukov wystąpił w finale programu Grand Opera TV Show prezentowanego na antenie rosyjskiej telewizji. Otrzymał Nagrodę im. Hansa Gabora oraz Nagrodę Helikon na Konkursie Wokalnym „Belvedere” im. Hansa Gabora w 2011 roku. Zdobył także pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. M. Magomajewa oraz na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. M. Schneidera-Trnawskiego w 2010 roku.
W sezonie 2016/2017 artysta wystąpi jako Michele w Płaszczu Pucciniego oraz Der Geliebte von Gestern w operze Royal Palace Kurta Weilla w Opéra de Montpellier w czerwcu 2016 roku, a także Eugeniusz Oniegin na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie w styczniu 2017 roku.