Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu (rysunek i malarstwo) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (architektura wnętrz, specjalność: wystawiennictwo). Projektuje scenografie i kostiumy do: spektakli teatralnych (m.in. Tamara w reż. M. Wojtyszki), filmów fabularnych (m.in. Ognisty anioł w reż. M. Wojtyszki, Zgromadzenie Wszystkich Istot w reż. K. Jasińskiego, Chopin w reż. K. Zanussiego), seriali i teatrów telewizji (m.in. Odwiedziny o zmierzchu w reż. M. Wojtyszki, Puszka Pandory w reż. S. Różewicza, Soplicowo w reż. M. Grabowskiego), koncertów, benefisów, imprez plenerowych oraz kulturalne ekspozycje zagraniczne, ekspozycje muzealne, targowe, wyposażenia wnętrz budynków rządowych, ważnych instytucji państwowych. Od 1997 roku pełni funkcję głównego scenografa Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.
W Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej zaprojektowała scenografię m.in. do: koncertu inaugurującego działalność Muzeum Historii Żydów Polskich, koncertu Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej pod dyrekcją Zubina Mehty z okazji 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, XVI Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina, VIII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki, koncertu poświęconego pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, koncertu Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, uroczystości przejęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, a także wodewilu Cud albo Krakowiaki i Górale. W ciągu swojej wieloletniej współpracy z Filharmonią Narodową zrealizowała m.in. scenografie koncertów sylwestrowych oraz XV Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Inne ważniejsze realizacje: Dni Kultury Polskiej w Esslingen w RFN (wystawa Historia Politechniki Warszawskiej SZSP), Wystawa Światowa Expo w Sewilli w Hiszpanii (wspólnie z mężem Janem Wolczyńskim przygotowała ekspozycję w pawilonie polskim) Flaga Ziemi i Solidarność Globalna, ekspozycja sztuki polskiej w Międzynarodowym Pawilonie Sztuki – Expo Sewilla, Dni Kultury Polskiej w Berlinie w siedzibie CDU (wystawa malarstwa, rysunku i plakatu Rafała Olbińskiego), wystawa Portret kobiecy w Muzeum Literatury, będąca ilustracją dorobku literackiego Wisławy Szymborskiej (Warszawa, Międzyzdroje, Pałac w Wilanowie, Tuluza, Budapeszt, Frankfurt), wystawa w Muzeum Teatralnym Teatru Wielkiego - Opery Narodowej Zawsze ten sam… Fryderyk Jarosy – historia międzywojennych kabaretów Warszawy, Śniadanie Europejskie organizowane przez Ministra Kultury wraz z dyrektorem Zamku Królewskiego dla uczczenia wejścia Polski do Unii Europejskiej, Hala Pafawagu (Wrocław) – happening na 3000m2 i scenografia uświetniająca wręczenie przez Prezydenta RP odznaczeń i orderów osobom zasłużonym z okazji 25-lecia wprowadzenia stanu wojennego, dekoracja plenerowa i we wnętrzach Pałacu Prezydenckiego z okazji wizyty papieża Benedykta XVI, Pacanów Europejska Stolica Bajki (dekoracje całej miejscowości, budowa 3 scen imprezowych, wesołego miasteczka, 10 namiotów tematycznych, 50 kostiumów postaci bajkowych), benefis Niny Andrycz w Teatrze Wielkim w Warszawie, benefis Zofii Nasierowskiej w Teatrze Narodowym, wystrój wnętrza restauracji Artibus (w rankingu „Newsweeka” lokal uznany za najciekawszy pod względem plastycznym wśród restauracji warszawskich w 2003 roku). Współpracowała z takimi reżyserami, jak: Laco Adamik, Henryk Bielski, Jacek Bromski, Maciej Dejczer, Waldemar Dziki, Mikołaj Grabowski, Jerzy Gruza, Janusz Kijowski, Stanisław Różewicz, Jerzy Satanowski, Andrzej Strzelecki, Magda Umer, Maciej Wojtyszko, Jan Wołek, Krzysztof Zanussi.
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości oraz za prace scenograficzne w Roku Chopinowskim, nagroda za scenografię do spektaklu teatru telewizji Księżyc i magnolie (reż. M. Wojtyszko) na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, stypendium Fundacji „Opera” (wyjazd do Nowego Jorku), stypendium i wyjazd do Austrii za scenografię do spektaklu Tamara (reż. M. Wojtyszko, Centrum Sztuki Studio, 1990), nominacja do Wydarzenia w Muzealnictwie za wystawy Impresje Sienkiewiczowskie i Portret kobiecy. Za wystawę w pałacu w Śmiełowie dyrektorzy Muzeum Narodowego w Poznaniu i Teatru Wielkiego ‒ Opery Narodowej nominowali ją do Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od 24 lat współpracuje z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Warszawie (m.in. projekt i realizacja saloniku w willi prof. Jana Żabińskiego, stylizacja wnętrz biblioteki, gabinetu, piwnicy wraz ze stałą wystawą dotyczącą wojennych losów willi i jej mieszkańców), który w 2015 roku również nominował ją do Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
(fot. arch. artystki)