Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (2012), ukończył również z wyróżnieniem studia Masters of Music w Royal College of Music w Londynie w klasie Kevina Kennera (2011) oraz studia podyplomowe na fortepianie u Vanessy Latarche i na instrumentach historycznych u Geoffreya Goviera (2012).
Aktywnie koncertuje z repertuarem muzyki klasycznej, który wykonuje na instrumentach współczesnych oraz tych z epoki.
Współpracuje także z polskimi kompozytorami, poszerzając repertuar o nowe pozycje solowe, kameralne oraz z towarzyszeniem orkiestr. Ma w dorobku prawykonania utworów I. Zalewskiego, D. Przybylskiego, J. Bruzdowicz.
Koncertuje na fortepianach historycznych, prowadzi również wykłady i warsztaty przybliżające problemy wykonawstwa historycznego (m. in. Akademia Fortepianów Historycznych w Lusławicach w 2017 roku). Swoimi koncertami na wszystkich kontynentach (m. in. Chiny, Japonia, Włochy, Niemcy, USA, Wenezuela, Chile) popularyzuje muzykę polską.
Jako solista współpracuje z takimi dyrygentami, jak: Alun Francis, José Maria Florêncio czy Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występuje z Tobiasem Kochem, Marcinem Maseckim, Maciejem Frąckiewiczem oraz zespołami: Atom String Quartet, Royal String Quartet i Meccore String Quartet.
W 2017 roku do jego najważniejszych występów należały koncerty: w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka z repertuarem Concertino W. Szpilmana oraz Koncertem warszawskim Richarda Addinsella, koncert inauguracyjny V Festiwalu Emanacje w Centrum Muzyki Europejskiej w Lusławicach z Scharoun Ensemble der Berliner Philharmoniker z programem Kwintet fortepianowy „Pstrąg” F. Schuberta i Kwartet g-moll KV 478 W. A. Mozarta; koncert z Atom String Quartet w ramach Festiwalu Wisłostrada Sztuki z Koncertem A-dur KV 414 W. A. Mozarta zawierającym improwizowane kadencje.
Do dokonań fonograficznych pianisty należy wydana przez NIFC solowa płyta z utworami Fryderyka Chopina, oraz nagrana dla wytwórni CD Accord płyta Modern Soul, na której Marek Bracha towarzyszy skrzypaczce Agacie Szymczewskiej. Płyta otrzymała nagrodę Supersonic magazynu „Pizzicato”.
W lutym 2018 zadebiutował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, wykonując utwory F. Chopina. W kwietniu tego roku wystąpi na 22. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie.
Marek Bracha jest reprezentowany i rekomendowany przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.