Naukę rozpoczął w Akademii Muzycznej w Kaliningradzie, a następnie ukończył Państwowe Konserwatorium w Moskwie pod kierunkiem prof. Kudyavtseva. Od 2003 roku rosyjski bas Sergey Artamonov jest solistą Moskiewskiej Opery Nowej, gdzie miał okazję zaprezentować się m.in. jako tytułowy Kniaź Igor w operze Borodina, Rusłan w Rusłanie i Ludmile Glinki, Gremin w Eugeniuszu Onieginie i René w Jolancie Czajkowskiego, Warłam w Borysie Godunowie Musorgskiego, hrabia Monterone w Rigoletcie Verdiego, Herold króla w Lohengrinie, Don Basilio w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Zaccaria w Nabucco Verdiego.W 2008 roku wziął udział w europejskim tournée Opery Kazańskiej.
W repertuarze posiada partie: tytułową i Halickiego w Kniaziu Igorze Borodina; Rusłana w Rusłanie i Ludmile Glinki; Gremina w Eugeniuszu Onieginie,René w Jolancie, Arcybiskupa w Dziewicy orleańskiej Czajkowskiego;Cara Iwana Groźnego w Pskowiance, Mrozu w Śnieżynce i Maluty w Carskiej narzeczonej Rimskiego-Korsakowa; Warłama w Borysie Godunowie Musorgskiego, Księcia Gudala w Demonie Rubensteina; Herolda króla w Lohengrinie Wagnera, Don Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Zaccaria w Nabucco Verdiego, basu w Requiem Verdiego, Orowista w Normie Belliniego.
Wystąpił także w Don Giovannim i Aidzie w Teatro Municipal w Santiago del Chile, Cyganerii w La Fenice w Wenecji, Normie i Requiem Verdiego w Teatro Comunale w Bolonii, Carmen w moskiewskim Teatrze Bolszoj, Nabucco i ponownie w Aidzie w Arena di Verona, Nabucco w Bolonii, Łucji z Lammermooru w Teatro alla Scala w Mediolanie, Simonie Boccanegrze w Palau de les Arts w Walencji, Nabucco w Chinach, Purytanach w Chile, Aidzie w Weronie, Makbecie w Chinach, Romeo i Julii oraz Łucji z Lammermooru w Paryżu i Limie.
Artysta występował u boku Plácido Domingo, Juana Diega Floresa, Bryna Terfela, Marielli Devii, Marcella Alvareza, i innych. W ostatnim czasie można go było podziwiać w Simonie Boccanegrze w Pekinie, Rigoletcie w Tuluzie, Lunatyczce w Weronie, Giocondzie w Chile, Aidzie i Trubadurze w Arena di Verona, Tosce w Paryżu i Łucji z Lammermooru w Pekinie.
fot. Karimov Robert