Polski kompozytor współczesny, urodził się w 1979 roku we Wrocławiu. W tamtejszej Akademii Muzycznej studiował kompozycję u Jana Wichrowskiego, którą uzupełnił studiami u Cezarego Duchnowskiego i Stanisława Krupowicza w zakresie kompozycji komputerowej. Drogi Sławomira Kupczaka i Cezarego Duchnowskiego złączyły się także i później, kiedy wraz z Pawłem Hendrichem, trzecim wrocławskim twórcą muzyki współczesnej, stworzyli w 2008 roku trio muzyki improwizowanej Phonos ek Mechanes.
W 2002 roku Sławomir Kupczak zadebiutował na festiwalu Musica Polonica Nova. W trakcie studiów, jak i po ich zakończeniu brał udział w licznych warsztatach i kursach mistrzowskich. Pracował m.in. pod kierunkiem Hanny Kulenty, Marty Ptaszyńskiej, Elżbiety Sikory, Witolda Szalonka, Zygmunta Krauzego, Louisa Andriessena, Andersa Brødsgaarda, Nicholasa Cleobury, Dominika Muldowneya, Philipa Wilby'ego i Rodericka Watkinsa. Artysta brał udział w szeregu kursów kompozytorskich w Polsce i za granicą (Wielka Brytania). Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Przyjaciół Festiwalu „Warszawska Jesień”, Ernst von Siemens Musikstiftung, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, Zarządu Miasta Wrocławia.
W latach 2000-2002 Sławomir Kupczak był członkiem orkiestry smyczkowej Tech-no Orchestra prowadzonej przez Roberta Kurdybachę, w latach 2002-2004 współpracował z wrocławskim teatrem ZAR działającym przy Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego (obecnie Instytut Jerzego Grotowskiego) we Wrocławiu. Za utwór Anafora VI otrzymał IV lokatę na 53. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów Unesco w Paryżu oraz II nagrodę na 48. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie.
Popularność Sławomira Kupczaka szybko wychwyciło Polskie Wydawnictwo Muzyczne, które zaprosiło go do prestiżowego grona wydawanych przez siebie współczesnych kompozytorów. Jego muzyki natomiast posłuchać można dzięki nakładom wydawnictwa Bôłt Records. Sławomir Kupczak jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich i Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Ważna jest dla niego również aktywność pedagogiczna, uczy na szczeblu ponadgimnazjalnym (od 2004 roku jest nauczycielem przedmiotów teoretycznych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze), jak i wyższym (związany był z Akademią Muzyczną we Wrocławiu). Tworzy na zamówienia festiwali, instytucji muzycznych oraz konkursów wykonawczych utwory kameralne, symfoniczne, elektroakustyczne, pisze także muzykę teatralną i filmową. W październiku 2014 roku podczas Światowych Dni Muzyki we Wrocławiu odbyła się premiera jego II Symfonii na 100 motocykli.
Więcej: www.kupczak.com.pl