W roku 2019 przypada 100. rocznica inauguracji działalności Reduty – pierwszego polskiego laboratorium sztuki teatru i zarazem wielkiego projektu obywatelskiego, zainicjowanego i kierowanego przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego. ODTWARZANIE REDUTY to cykl wydarzeń rocznicowych organizowanych przez Muzeum Teatralne we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Narodowym.
Reduta w pierwszym warszawskim etapie swojego istnienia działała w Salach Redutowych Teatru Wielkiego. Po stu latach te same słowa – „spełniane” niegdyś przez aktorów Reduty – zabrzmią w tej samej, niezmienionej przestrzeni Sal Redutowych w wykonaniu współczesnych artystów.
Czupurka– satyryczną bajkę Benedykta Hertza wystawiła Reduta w 1922 roku, jak pisała prasa, „z najwyższą starannością i artyzmem”. Premierę tego spektaklu dla dzieci i dla dorosłych można uznać za pierwszą w Polsce realizację koncepcji „teatru familijnego” tworzonego w atmosferze ogromnego zaangażowania twórczego całego zespołu. Na tle dotychczasowej praktyki teatrów wystawiających spektakle dla dzieci (głównie szopki i jasełka) spektakl ten był zaskakującą nowością, a jednocześnie wzorcowym pokazem metod redutowych, o co zadbał młody reżyser spektaklu Antoni Piekarski wspomagany przez Juliusza Osterwę, Stefana Jaracza i Mieczysława Limanowskiego. Tytułową rolę zagrał Witold Zdzitowiecki, a popisową niemą rolę koguta Stefan Jaracz. Widowisko pełne muzyki i tańca zachwycało dowcipnymi kostiumami Kazimierza Grussa, choreografią Janiny Mieczyńskiej i Haliny Hulanickiej i dekoracjami Witolda Miałkowskiego.