Zbliża się kolejne wydarzenie w ramach cyklu "Odtwarzanie Reduty" organizowanego przez Muzeum Teatralne we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Narodowym. Okazją ku temu jest przypadające w tym roku stulecie Teatru Reduta, który pierwotnie działał w Salach Redutowych Teatru Wielkiego. Po stu latach słowa wystawianych wówczas sztuk zabrzmią w tych samych salach, spinając piękną klamrą przeszłość z teraźniejszością.
Reduta była teatrem eksperymentalnym założonym przez Juliusza Osterwę i Mieczysława Limanowskiego. Artyści inspirowali się metodą Stanisławskiego, według której odtwórca roli miał intensywnie wczuwać się w emocje swojej postaci. Zdaniem Stanisławskiego aktor powinien opierać się na zdolności do obserwacji, własnych przeżyciach i wyobraźni. Temu ostatniemu służyły czytania sztuk w Reducie. Inną cechą charakterystyczną teatru-laboratorium była współpraca studentów aktorstwa i doświadczonych mistrzów. Z okazji stulecia powstania teatru kultywujemy tę tradycję – Czupurek zostanie przeczytany przez adeptów aktorstwa i ich nauczycieli.
Czupurka wystawiła Reduta po raz pierwszy w 1922 roku, jak pisała prasa, "z najwyższą starannością i artyzmem". Premierę tego spektaklu dla dzieci i dla dorosłych można uznać za pierwszą w Polsce realizację koncepcji "teatru familijnego", mającego prezentować sztukę ciekawą i zrozumiałą dla całej rodziny. Na tle dotychczasowej praktyki teatrów wystawiających spektakle dla dzieci (głównie szopki i jasełka) spektakl ten był zaskakującą nowością, a jednocześnie wzorcowym pokazem metod redutowych, o co zadbał młody reżyser spektaklu Antoni Piekarski wspomagany przez Juliusza Osterwę, Stefana Jaracza i Mieczysława Limanowskiego.
W poniedziałek 17 czerwca o godz. 17 w Salach Redutowych Teatru Wielkiego Czupurka przeczytają pedagodzy i studenci Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Filii w Białymstoku w opracowaniu reżyserskim Wiesława Czołpińskiego.
Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.
Wejściówki są dostępne w kasach Teatru Wielkiego za 1 zł.
Obsada:
Czupurek – Maciej Zalewski
Kwoka – Iwona Szczęsna
Kogut – Piotr Damulewicz
Kaczka – Magdalena Kiszko-Dojlidko
Gęś, Sroka – Magdalena Dąbrowska
Indyczka, Ara de Kakadu – Kamila Wróbel-Malec
Przybłęda – Agata Soboczyńska
Bażant Złoty – Błażej Piotrowski
Pies Murat – Karol Smaczny
Żabor Kapelmistrz – Marcin Nagnajewicz
Marcin Nagnajewicz wykona przygotowane utwory muzyczne.