Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14 odsłonięciem tablicy przy wschodnim wejściu na parter dworca od strony ul. Emilii Plater. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki Jolanta Rostworowska, pełnomocnik MKiDN ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Waldemar Dąbrowski, prezes Polskich Kolei Państwowych S.A. Krzysztof Mamiński, członek zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki Elżbieta Janowska-Moniuszko oraz potomkowie kompozytora.
Nadanie imienia nastąpiło z inicjatywy założonego przez Marię Fołtyn Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, dzięki przychylności Krzysztofa Mamińskiego – Prezesa PKP S.A. Pomysł wyszedł od dyrygenta Mieczysława Nowakowskiego - członka Towarzystwa podczas jednego z zebrań w 2014 roku.
Jest to pierwszy w Polsce dworzec, który ma swojego patrona. - Warszawa będzie jedyną stolicą na świecie, która będzie miała dwa węzłowe punkty komunikacyjne pod patronatem wybitnych muzyków – zwrócił uwagę Waldemar Dąbrowski, nawiązując do Lotniska Chopina.
Pociągiem "Moniuszko" przyjechali na Dworzec Centralny studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, którzy wystąpili w hali głównej dworca z krótkim koncertem. W jego programie znalazły się najbardziej znane pieśni i arie Moniuszki. Koncert zakończył się jazzową improwizacją Włodka Pawlika na temat Prząśniczki.
Rzeźbę wykonał Tomasz Górnicki.
fot. Donat Brykczyński / BEW