Wystawa prezentować będzie teatralne fascynacje kulturą starożytnego Egiptu, a przede wszystkim historią jego ostatniej królowej, Kleopatry, w której rolę wcielały się największe gwiazdy polskiej sceny: Helena Modrzejewska, Helena Sulima, Maria Majdrowiczówna, Irena Eichlerówna, Nina Andrycz, Kalina Jędrusik oraz Aleksandra Śląska czy Danuta Stenka w Teatrze Polskiego Radia.
Motywy egipskie pojawiły się w teatrze polskim na przełomie XVIII i XIX wieku m.in. dzięki operze „Flet czarnoksięski” Mozarta z przepiękną dekoracją Antoniego Smuglewicza. Na przestrzeni ponad dwustu lat można obserwować różne wątki tematyczne związane z Egiptem, które przychodziły wraz z modą zagraniczną i popularnymi przedstawieniami, takimi jak „Aida” Verdiego czy „Czarodziej znad Nilu” Herberta. W Aidzie jako Faraon debiutował Edward Reszke w Théâtre des Italiens, a jego siostra Józefina odnosiła sukcesy w roli tytułowej na scenie La Scali. Poza wieloma adaptacjami i nawiązaniami do sztuki Williama Szekspira Antoniusz i Kleopatra, na scenę trafiły także adaptacje powieści Bolesława Prusa Faraon.
O tym, że temat wciąż jest żywy, świadczą wciąż nowe spektakle jak Faraon z Teatru Wybrzeże z 2015 roku czy Aida z muzyką Eltona Johna w Teatrze Roma z 2019 roku.
Na wystawie prezentować będziemy dokumenty, fotografie, projekty scenograficzne, kostiumy, rekwizyty i pamiątki z kolekcji muzealnych i teatralnych rekwizytorni.
Zapraszamy na otwarcie wystawy 8 września 2022 o godz. 17.00 (wejście główne). Wstęp wolny