Usłyszymy gwiazdy światowej sceny operowej: Piotra Beczałę w tytułowej partii Werthera, w trzech różnych rolach będziemy oglądać Tomasza Koniecznego, w tym, w partii Janusza w Halce, Aleksandra Kurzak zaśpiewa natomiast w Madame Butterfly. Sezon 2020/21 rozpoczniemy we wrześniu recitalem Jakuba Józefa Orlińskiego, absolwenta Akademii Operowej, który święci triumfy na światowych scenach. Na deskach TW-ON wystąpią także zagraniczne gwiazdy, m.in. Ann Petersen czy Torsten Kerl (w Fideliu), znani ze znakomitych interpretacji partii Wagnerowskich.
Wielbiciele cenionego na całym świecie talentu Piotra Beczały będą mogli podziwiać tenora w tytułowej partii Werthera w planowanej na październik premierze, a podczas lutowego koncertu wystąpi on w towarzystwie Orkiestry i Chóru Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Artysta wykona utwory ze swych najnowszych płyt. Nie zabraknie popisowych arii Moniuszkowskich, Wagnerowskiego Lohengrina oraz znakomitej arii Nessun dorma z opery Turandot Giacoma Pucciniego.
W sezonie 2020/21 publiczność Teatru Wielkiego - Opery Narodowej będzie miała możliwość zobaczenia aż 6 tytułów premierowych.
Wydarzeniem sezonu z pewnością będzie Cardillac Paula Hindemitha w reżyserii Mariusza Trelińskiego i ze scenografią Borisa Kudlički. To jedna z najciekawszych pozycji operowych XX wieku, nawiązująca do poetyki kina noir, oparta na utworze E.T.A. Hoffmanna Panna de Scudéry. Partię tytułową wykona wybitny bas-baryton Tomasz Konieczny. Dzieło powstało w koprodukcji z Oper Köln oraz Teatro Real w Madrycie i będzie to pierwsze od 1962 roku wystawienie dzieła Hendemitha na warszawskiej scenie operowej, jednocześnie pierwsza inscenizacja Cardillaca na niej.
Pierwszą premierą nowego sezonu będzie odwołany w marcu spektakl baletowy Korsarz. Niezwykle malownicze dzieło oparte na poemacie George’a Byrona, obfitujące w genialne kompozycje taneczne, w choreografii słynnego Manuela Legrisa odbędzie się już we wrześniu.
Na sezon 2020/21 przeniesiony został także WertherJules’a Masseneta, Spektakl zobaczymy w inscenizacji Willy’ego Deckera, a partię tytułową na premierze zaśpiewa Piotr Beczała.
Kolejną premierą, którą zrealizujemy na naszej scenie, będzie Fidelio Ludwiga van Beethovena, jedyna opera tego wielkiego kompozytora. Jest to druga, po Diabłach z Loudun Krzysztofa Pendereckiego, koprodukcja Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z The Royal Danish Theatre w Kopenhadze. Dyrektor artystyczny Royal Danish Opera – John Fulljames – reżyser spektaklu postrzega dzieło jako manifest wolności, wierności i sprawiedliwości. Ukazuje triumf tych wartości nad despotyzmem i okrucieństwem losu. W tym spektaklu usłyszymy Ann Petersen w partii Leonory i Torstena Kerla jako Florestana.
Po sukcesie Toski Giacoma Pucciniego w inscenizacji Barbary Wysockiej wśród realizatorów premierowego repertuaru nie mogło zabraknąć nazwiska reżyserki. Tym razem będzie to znana i chętnie wystawiana na scenach operowych świata Cyganeria. Jak mówi Wysocka: „Cyganeria” to opowieść o wielkich emocjach, rozstaniach i powrotach, o bezwzględnym przeznaczeniu i utracie. Co będzie w tej inscenizacji najważniejsze? Obraz społeczności artystów w pejzażu wielkiego miasta, temat choroby jako „nocnej strony życia” i historia miłości, która nie zawsze zwycięża i czasem jednak przegrywa z chorobą i śmiercią. Scenografię spektaklu zaprojektuje Barbara Hanicka.
Drugą premierową propozycję baletową w nadchodzącym sezonie stanowi należący do klasyki XX wieku Mayerling, dramat oparty na wydarzeniach historycznych, ukazujący tragedię księcia Rudolfa, jedynego syna Sissi i cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa. Po raz pierwszy na polskiej scenie widzowie Mayerling zobaczą dzieło Kennetha MacMillana, jednego z najznamienitszych choreografów światowej sceny baletowej.
W repertuarze sezonu 2020/21 znajdą się również wyczekiwane przez publiczność spektakle, które pojawiły się już na deskach TW-ON:
Halka S. Moniuszki, reżyseria: Mariusz Treliński,
Dama kameliowa, choreografia: John Neumeier, muzyka: Fryderyk Chopin,
Tosca G. Pucciniego, reżyseria: Barbara Wysocka,
Czarodziejski flet W. A. Mozarta, reżyseria: Susanne Andrade i Barrie Kosky,
Śpiąca królewna, choreografia: Jurij Grigorowicz, muzyka: Piotr Czajkowski,
Madame Butterfly G. Pucciniego, reżyseria: Mariusz Treliński,
Dziadek do orzechów i król myszy, choreografia: Toer van Schayk, Wayne Eagling, muzyka: Piotr Czajkowski,
Burza, choreografia: Krzysztof Pastor, muzyka: Henry Purcell, Thomas Tallis, Robert Johnson, Matthew Locke, Michel van der Aa oraz irańska muzyka tradycyjna,
Straszny dwór S. Moniuszki, reżyseria: David Pountney,
Carmen G. Bizeta, reżyseria: Andrzej Chyra,
Carmina Burana (Mgnienie Oka) C. Orffa,
Romeo i Julia, choreografia: Krzysztof Pastor, muzyka: Siergiej Prokofiew,
Aida G. Verdiego, reżyseria: Roberto Laganà Manoli,
Zagubione dusze, reżyseria: Bronisława Niżyńska, Krzysztof Pastor, Wayne McGregor, muzyka: Igor Strawiński, Max Richter,
Rigoletto G. Verdiego, reżyseria: Gilberto Deflo,
Traviata G. Verdiego, reżyseria: Mariusz Treliński.
Poprzez stronę teatrwielki.pl można już kupić bilety na wydarzenia, które odbędą się w TW-ON do końca 2020 roku.
Zgodnie z obowiązującymi na chwilę obecną wytycznymi sprzedaż obejmuje tylko połowę miejsc na widowni. Skróciliśmy czas wykupu zarezerwowanych biletów do 14 dni.
Od 1 października ruszy sprzedaż abonamentów na spektakle w repertuarze od 1 stycznia 2021.
19 października rozpocznie się sprzedaż biletów na spektakle w repertuarze od 1 stycznia 2021.
Na stałe do oferty trafił również voucher. To doskonały pomysł na prezent, którym można sprawić radość bliskim. Szczególnie, że sami mogą zadecydować, jaki spektakl chcą zobaczyć lub które z naszych wydawnictw kupić.
Kasy TW-ON w dniach 13–30 czerwca są czynne codziennie w godz. 11.00–18.00; w lipcu i sierpniu kasy będą czynne w godz. 11.00–18.00 w dni powszednie.
Biuro Organizacji Widowni pracuje od 15 czerwca w dni powszednie w godz. 11.00–18.00 pod numerami telefonów: 22 826 50 19, 22 692 02 08, 22 692 02 10 lub mailowo: bow@teatrwielki.pl.
Rezerwacje biletów przyjmowane są przyjmowane od 15 czerwca wyłącznie telefonicznie przez Biuro Organizacji Widowni w dni powszednie w godz. 11.00–18.00 pod numerami telefonów: 22 826 50 19, 22 692 02 08, 22 692 02 10.
Rekomendujemy zakup biletów online – poprzez stronę butik.teatrwielki.pl.
Na zdjęciu (od lewej): Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Tomasz Konieczny, Jakub Józef Orliński, Ann Petersen, Torsten Kerl