74 muzyków orkiestry poprowadzi po raz drugi kanadyjska dyrygentka, pomysłodawczyni i dyrektor muzyczna Ukrainian Freedom Orchestra – Keri-Lynn Wilson, której przodkowie przybyli do Kanady z terenów dzisiejszej Ukrainy. Artyści to najlepsi instrumentaliści ukraińscy, na co dzień związani z m.in. Kijowską Operą Narodową, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy, Orkiestrą Filharmonii Lwowskiej i Operą w Charkowie, a także znamienitymi zagranicznymi zespołami, jak: Orkiestra Tonkünstler w Wiedniu, Belgijska Orkiestra Narodowa czy Staatskapelle w Berlinie. 60 z nich mogliśmy usłyszeć już podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej po Europie i Stanach Zjednoczonych.
Sukces tournée w 2022 roku
Ukrainian Freedom Orchestra stała się niewątpliwie symbolem walki o wolność. Powstała z głębokiej pasji do muzyki i wiary w jej uniwersalną moc. Orkiestra została założona w 2022 w geście solidarności z ofiarami wojny w Ukrainie przez Metropolitan Opera w Nowym Jorku oraz Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie. W ciągu 24 dni dała 13 koncertów dla 32.000 osób w prestiżowych salach koncertowych od Warszawy po Nowy Jork. W każdym z tych miejsc jej występ był wielkim i niezwykle emocjonującym wydarzeniem. Podczas tournée zespołowi towarzyszyła ekipa BBC. Przedsięwzięcie szeroko komentowały: „New York Times”, „Washington Post”, „Guardian”, „Times”, „Le Monde”, „Die Welt”, „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Trzy koncerty były transmitowane przez BBC (Londyn), Arté (Warszawa) oraz PBS (Waszyngton). Występów we Francji i w Niemczech można było wysłuchać.
Najlepszym sposobem walki z imperializmem i autorytaryzmem (…) jest finezja, kunszt, dyscyplina, subtelność. Choć naszpikowany dramatyzmem, program był wyważony i stonowany – idealna wizytówka narodu o wysokiej kulturze – podkreślał „New York Times”.
W Warszawie zabrzmi IX Symfonia Beethovena
Podobnie jak w roku ubiegłym czołowi ukraińscy instrumentaliści przygotują się do trasy koncertowej podczas 10-dniowej rezydencji artystycznej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Koncert inauguracyjny będzie miał miejsce w Teatrze Wielkim już 20 sierpnia, a potem zespół odwiedzi sale koncertowe w Hamburgu, Amsterdamie, Snape i festiwal w Lucernie, 24 sierpnia w Dzień Niepodległości Ukrainy wystąpi w ogrodach Pałacu Schönhausen w Berlinie, a 3 września w finale będzie gościć w londyńskim Barbican Centre.
Obok Ukrainian Freedom Orchestra wystąpią utalentowani ukraińscy soliści młodego pokolenia: Olga Kulchynska (sopran), Nicole Chirka (mezzosopran), Dmytro Popov (tenor) oraz Vladyslav Buialskyi (bas-baryton). W programie tournée znalazły się: uwertura do opery Moc przeznaczenia Giuseppe Verdiego, II Koncert skrzypcowy ukraińskiego kompozytora Yevhena Stankovycha, który wspólnie z orkiestrą wykona młody wirtuoz skrzypiec Valeriy Sokolov, oraz III Symfonia Eroica Beethovena (oprócz koncertu w Warszawie).
Koncert inauguracyjny w Warszawie będzie wyjątkowy, bo tylko w jego finale zabrzmi IX Symfonia Beethovena – dzieło muzyczne będące zarazem uniwersalnym przesłaniem, symbolem braterstwa i pokoju, które wspólnie z zespołem oraz solistami wykona Chór Opery i Filharmonii w Białymstoku.
Charytatywny cel tournée
Europejska trasa koncertowa to również wydarzenie charytatywne, bo towarzyszy jej zbiórka funduszy na wsparcie ukraińskich artystów, której szczegóły można znaleźć pod adresem https://restore.mkip.gov.ua/en.
Organizatorem Ukrainian Freedom Orchestra są: Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie we współpracy z Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Organizatorem trasy koncertowej jest Askonas Holt, jedna z najważniejszych agencji artystycznych na świecie. Środki zebrane podczas tournée zostaną przekazane na wsparcie ukraińskich artystów.
Patronat honorowy nad trasą koncertową Ukrainian Freedom Orchestra objęła Ołena Zełenska, Pierwsza Dama Ukrainy, a nad koncertami w Teatrze Wielkim w Warszawie i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku Agata Kornhauser-Duda, Małżonka Prezydenta RP.
BIOGRAMY ARTYSTÓW
Keri-Lynn Wilson, pomysłodawczyni i dyrektorka muzyczna Ukrainian Freedom Orchestra, podczas swojej międzynarodowej kariery dyrygowała takimi zespołami, jak Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, NDR Hanover Orchestra, Bruckner Linz Orchestra i NHK Symphony. Współpracowała z najważniejszymi scenami operowymi świata, m.in. Royal Opera, Metropolitan Opera, Bayerische Staatsoper, Opera de Paris, czy Wiener Staatsoper. W 2020 roku otrzymała nominację do nagrody dla dyrygenta roku „Opus Klassik” za nagranie Sigismondo Gioacchino Rossiniego z zespołem Bayerische Rundfunk.
Valeriy Sokolov, urodzony w 1986 r. ukraiński skrzypek, już w 1999 r. otrzymał Study Grant Prize na Międzynarodowym Konkursie im. Pablo Sarasate w Pampelunie w Hiszpanii, co zapewniło mu stypendium Yehudi Menuhin School w Anglii. We wrześniu 2005 Sokolov wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. George’a Enescu i zdobył Grand Prix za wykonanie Koncertu skrzypcowego Beethovena; zdobył także nagrodę za najlepsze wykonanie III Sonaty skrzypcowej Enescu oraz nagrodę Fundacji Enescu. Jako jeden z najlepszych artystów młodego pokolenia regularnie współpracuje z najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami świata, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych.
SOLIŚCI
Olga Kulchynska – sopran
Nicole Chirka – mezzosopran
Dmytro Popov – tenor
Vladyslav Buialskyi – bas baryton
Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
PROGRAM
Giuseppe Verdi
Uwertura do opery Moc przeznaczenia
Yevhen Stankovych
II Koncert skrzypcowy
solista: Valeriy Sokolov
Ludwig van Beethoven
IX Symfonia d-moll
soliści: Olga Kulchynska – sopran, Nicole Chirka – mezzosopran, Dmytro Popov – tenor, Vladyslav Buialsky – bas baryton
TRASA KONCERTOWA
• 20 sierpnia: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawa, godz. 19:00 LINK
• 22 sierpnia: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, godz. 19:00 LINK
• 4 sierpnia: Kastellanwiese, Schloss Schönhausen, Berlin, godz. 19:30 LINK
• 27 sierpnia: Festival w Lucernie, godz. 11:00 LINK
• 28 sierpnia: Het Concertgebouw, Amsterdam, 20:00 LINK
• 30 sierpnia: Elbphilharmonie, Hamburg, 20:00 LINK
• 2 września: Snape Maltings, Snape, Wielka Brytania, 19:30 LINK
• 3 września, Barbican Centre, Londyn, 14:00 LINK