Jest wychowanką warszawskiej szkoły baletowej i już jako uczennica zdobywała laury krajowych konkursów baletowych. Prosto ze szkoły trafiła w 1995 roku do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pozostała wierna naszej scenie do końca swojej kariery, od 2000 roku jako pierwsza solistka baletu.
Podziwialiśmy ją w wielu rolach naszego repertuaru baletowego. Znalazły się wśród nich, m.in.: Księżniczka Aurora w klasycznej Śpiącej królewnie, Lise w Córce źle strzeżonej Fredericka Ashtona, Gamzatti w Bajaderze Natalii Makarowej, Julia w Romeo i Julii Emila Wesołowskiego, Marina w Greku Zorbie Lorki Massine’a, Milady w Trzech muszkieterach André Prokovsky’ego, tytułowa Panna Julia w balecie Birgit Cullberg, partie solowe w Sylfidach Michaiła Fokina i w Serenadzie George’a Balanchine’a, Królowa Kwiatów w Dziadku do orzechów Andrzeja Glegolskiego, Egina w Spartakusie Emila Wesołowskiego, aż po Wybraną w Święcie wiosny Wacława Niżyskiego. Występowała również w innych baletach Fredericka Ashtona, Johna Cranko, Jiříego Kyliána, Matsa Eka, Lorki Massine’a, Borisa EJfmana, Alexeia Ratmansky’ego, Patrice Barta, Williama Forsythe’a oraz polskich choreografów: Krzysztofa Pastora, Emila Wesołowskiego, Gustawa Klauznera, Jacka Przybyłowicza i Jacka Tyskiego. Jest jedyną polską tancerką uhonorowaną w 1999 roku teatralną Nagrodą im. Leona Schillera, przyznaną jej przez Związek Artystów Scen Polskich.
Karolina Jupowicz kończy swą więź z naszym teatrem 31 grudnia 2018 roku. Żegnamy ją z wielkim uznaniem dla dorobku na warszawskiej scenie i z najlepszymi życzeniami na przyszłość. (pch)
Na zdjęciu: Karolina Jupowicz w jednej ze swych najważniejszych ról – Gamzatti w Bajaderze, fot. Juliusz Multarzyński