Operowi kompozytorzy, niczym malarze kreślą szereg fascynujących, barwnych i wielowymiarowych portretów kobiecych w swoich dziełach muzycznych. Bohaterki ich oper niezmiennie fascynują widzów teatrów całego świata pomimo upływu lat. Postaci te nie tracą bowiem nic ze swej wyrazistości, są tak samo przekonujące i wciąż aktualne, choć ich historie osadzone są w różnych, niekiedy minionych realiach. W najbliższym czasie na scenie Opery Narodowej pojawią się trzy niezwykłe bohaterki. Niezależna, namiętna, dumna i nieprzewidywalna Carmen, piękna, tragiczna i paradoksalnie szlachetna pomimo swych wątpliwie moralnych wyborów życiowych, Violetta oraz zagubiona pomiędzy światami, do których nie przynależy, nieszczęśliwie zakochana Halka.
Te trzy sceniczne osobowości są bohaterkami tegorocznego święta w naszym Teatrze– zapraszamy do spotkania z nimi w najbliższym czasie. Tylko 27 marca do północy bilety na poniższe spektakle można nabyć ze zniżką 20%. W końcu marzec to miesiąc kobiet.
Carmen9, 10, 12 kwietnia
Traviata 8, 10, 11, 13, 14, 15 maja
Halka 27, 29 maja, 30 czerwca
Bilety do nabycia w kasach teatru i online na teatrwielki.pl.
Kasy biletowe w holu głównym:
od wtorku do niedzieli w godz. 11.00–19.00
Butik (kasa) w lewym skrzydle teatru:
codziennie w godz. 11.00–19.00*
*w dniu spektaklu na godzinę przed wydarzeniem Butik czynny jedynie dla widzów posiadających bilet na spektakl.
O MDT
Obchodzone w ponad 100 państwach na świecie święto zostało ustanowione w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) na pamiątkę 27 marca 1957 roku – inauguracji festiwalu Teatru Narodów w Paryżu, podczas którego spotkały się zespoły z obu stron żelaznej kurtyny.
Co roku w Międzynarodowy Dzień Teatru publikowane jest orędzie przygotowane przez wybitną osobistość świata teatru. W tym roku do skomentowania aktualnej sytuacji wybrany został amerykański reżyser teatralny i operowy Peter Sellars.
Teatr epickiej wizji, celu, uzdrowienia, naprawy i troski potrzebuje nowych obrzędów. Nie musimy być zabawiani. Potrzebujemy być razem. Musimy dzielić tę samą przestrzeń i musimy kultywować uwspólnotowienie przestrzeni. Orędzie można przeczytać na stronie.