16 września, godz.18.00
Sale Redutowe
Pokaz filmu Pan Twardowski w reżyserii Henryka Szaro z 1936 roku. Scenariusz: Anatol Stern i Wacław Gąsiorowski. Muzyka: Jan Maklakiewicz.
Film przedstawia historię znaną i popularną, czyli przygody Mistrza Twardowskiego. Występuje w nim plejada gwiazd, które często przypominamy na wystawach, a pamiątki po nich tworzą naszą muzealną kolekcję. W filmie będziemy mieli okazję zobaczyć Franciszka Brodniewicza w roli tytułowej, partnerować zaś mu będzie Elżbieta Barszczewska w roli Pani Twardowskiej. Występują również: Stefan Jaracz jako alchemik Maciej, Józef Węgrzyn, jako Zygmunt II August, Zofia Lindorfówna jako Barbara Radziwiłłówna, Kazimierz Junosza-Stępowski w roli diabła, Michał Znicz jako sędzia oraz Mieczysława Ćwiklińska, Ludwik Sempoliński, Jan Kurnakowicz, Maria Malicka, Maria Bogda, Stanisław Sielański.
Przed pokazem zapraszamy na prezentację kolekcji projektów scenograficznych do baletu Pan Twardowski ze zbiorów Muzeum Teatralnego. Na wystawie będzie można obejrzeć prace najwybitniejszych polskich scenografów – Wincentego Drabika, Teresy Roszkowskiej, Jana Marcina Szancera i Ottona Axera.
17 września, godz. 12.00
Sale Redutowe
Pani Twardowska – opowieść muzyczna. Koncert kameralny złożony z utworów inspirowanych historią Mistrza Twardowskiego. Wystąpią: Jakub Grott – skrzypce, Kama Grott – Tomaszek – obój, Mariusz Rutkowski – fortepian.
Po koncercie zapraszamy na pokaz filmu Pani Twardowska z animacjami według rysunków Jana Marcina Szancera, autora pięknych książkowych ilustracji i scenografa. W Teatrze Wielkim dwukrotnie wystawiono balet Pan Twardowski z dekoracjami według jego projektów.
Po filmie zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat na warsztaty teatralne. W czasie zajęć dzieci samodzielnie wystawią bajkę Pani Twardowska oraz dowiedzą się nieco więcej na temat sceny, elementów scenografii i poznają teatralne zawody.
•••
Wstęp na koncert i pokaz filmu jest bezpłatny. Bilety na warsztaty w cenie 5 zł są do nabycia przed koncertem i warsztatami w kasach Teatru Wielkiego.
Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Fundacją Promocji Kultury OtwArte oraz Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, Oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie w ramach projektu „Otwockie Ballady i Romanse”.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
•••
Plakat do filmu Pan Twardowski, projekt kostiumu Pani Twardowskiej autorstwa Teresy Roszkowskiej, ze zbiorów Muzeum Teatralnego