19 czerwca, podczas uroczystego rozdania nagród w Salach Redutowych TW-ON poznaliśmy laureatki tegorocznej Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. W tym roku kapituła zdecydowała się rozdać aż trzy wyróżnienia.
Pierwszą laureatką została Anna Mituś - kuratorka, krytyczka, organizatorka wydarzeń. To między innymi dzięki jej pracy wrocławskie BWA zyskała nową formułę, wyrazisty profil i rozpoznawalność w świecie sztuki w Polsce. Została wyróżniona przede wszystkim za stworzenie i prowadzenie czasopisma „Biuro. Organ Prasowy BWA Wrocław”. Pismo powstało w 2008 roku i od tego czasu Anna Mituś jest jego redaktorką naczelną.
Kolejną wyróżnioną jest Ada Piekarska – kuratorka Galerii Bielskiej BWA. Nagroda została jej przyznana za konsekwentną pracę na rzecz popularyzacji sztuki krytycznej, a także rozwój otoczenia społecznego wspomnianej instytucji. Jej praca obejmuje zarówno działalność wystawienniczą, jak i aktywność animatorską czy edukacyjną.
Kapituła zdecydowała się także nagrodzić autorki katalogu wystawy Dzieciństwo w Państwowym Muzeum Etnograficznym - Anitę Brodę, Agnieszkę Grabowską i Małgorzatę Kunecką. Ponad 600-stronicowa publikacja była opracowywana przez dwa lata. Znakomite fotografie, świetne opisy, profesjonalne opracowanie i w końcu tłumaczenie całości na język angielski – wszystko to składa się na wysoki poziom edytorski i plastyczny publikacji, co zwróciło uwagę jury.
Podczas ceremonii rozdania nagród, Aleksandra Semenowicz, malarka, scenografka i opiekunka spuścizny Jerzego Stajudy rozstała uhonorowana Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Odznaczenie podczas wydarzenia nadała Hanna Wróblewska, ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy została poprzednio przyznana w 2019 roku krytyczce i teoretyczce sztuki Bożenie Kowalskiej.
Nagroda Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy jest przyznawana od 1992 roku, a jej pomysłodawcą był historyk i krytyk sztuki Paweł Sosnowski. Początkowo znajdowała się pod pieczą Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, od 2001 — Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Fundatorami Nagrody są rodzina Jerzego Stajudy oraz Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki, współorganizator Nagrody od roku 2012.
Nagroda ma na celu promować wybitnych przedstawicieli życia artystycznego i upamiętniać dorobek malarza i krytyka sztuki Jerzego Stajudy. Przyznawana jest za szeroko pojmowaną działalność krytyczną w obszarze sztuki: tradycyjnie rozumianą działalność krytyczną, działalność kuratorską, inne formy działalności w obszarze sztuki, które charakteryzują się wyznawaną przez Jerzego Stajudę niezależnością sądów.
Fot. Kuba Celej