Premiera polska Burzy Krzysztofa Pastora według Williama Szekspira otworzy 9 kwietnia na scenie Teatru Wielkiego VIII Dni Sztuki Tańca, które wypełni w całości Festiwal Szekspirowski Polskiego Baletu Narodowego w 400. rocznicę śmierci wielkiego angielskiego dramatopisarza.
Spektakl Burzy powstał w koprodukcji z Het Nationale Ballet w Amsterdamie, skąd wywodzi się – jako choreograf – dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor, nadal związany tytularnie z holenderskim zespołem. W niecałe dwa lata od tamtejszej prapremiery zobaczymy jego Burzę w Warszawie w tej samej inscenizacji plastycznej (projekcje wideo: Shirin Neshat i Shoja Azari, scenografia i światła: Jean Kalman, kostiumy: Tatyana van Walsum), ale w odświeżonej choreografii i wykonaniu Polskiego Baletu Narodowego.
W głównych rolach premierowego przedstawienia wystąpią: Vladimir Yaroshenko (Prospero), Yuka Ebihara (Miranda), Maksim Woitiul (Ferdinand), Patryk Walczak (Ariel), Paweł Koncewoj (Caliban), Bartosz Zyśk (Stephano) i Kurusz Wojeński (Trinculo). Towarzyszącą choreografii muzykę mistrzów angielskiego baroku (Purcell, Tallis, Johnson, Locke) oraz współczesnego kompozytora holenderskiego Michela van der Aa wykona Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją brytyjskiego dyrygenta Matthew Rowe'a, a w symbolicznej roli Starego Prospera – podobnie jak w Amsterdamie – pojawi się ceniony irański instrumentalista Abbas Bakhtiari, improwizując na bębnie daf wedle tradycji muzycznych swojego kraju.
W ramach naszego Festiwalu Szekspirowskiego Burza zostanie powtórzona pięciokrotnie w zmieniających się obsadach (9, 10, 22, 23 i 24 kwietnia). Pozostałe dni wypełnią przedstawienia zrealizowane przez nas we wcześniejszych latach z myślą o wielkiej rocznicy szekspirowskiej. Będą to kolejno: Romeo i Julia Krzysztofa Pastora (13, 14 i 15 kwietnia), Sen nocy letniej Johna Neumeiera (17, 19 i 20 kwietnia), Hamlet Jacka Tyskiego (Scena Kameralna, 21 kwietnia) i Poskromienie złośnicy Johna Cranko (27 i 28 kwietnia). Bogatą galerię swoich szekspirowskich kreacji zaprezentują w nich czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego, ulubieńcy naszej widowni.
Partnerem festiwalu jest British Council w ramach swojego programu „Shakespeare Lives in 2016”. (pch)