Noc Muzeów w Teatrze Wielkim
Czas trwania: 14 maja, godz. 21.15 – 1.00 (15 maja) – zwiedzanie wystaw wg poniższej kolejności.
Wejście na wystawy od strony kas przedsprzedaży (pl. Teatralny 1, za pomnikiem Stanisława Moniuszki). Ostatnia grupa zwiedzających wystawy wpuszczana jest o godz. 00.15.
Program zwiedzania:
Zwiedzanie kulis Teatru Wielkiego, m.in.: małej i dużej malarni, modelatorni, sali prób chóru, sceny kameralnej, magazynu kostiumów, pracowni krawieckiej męskiej.
Antoni Janusz Pastwa, wystawa w Galerii Opera
Nazwisko wybitnego rzeźbiarza z Teatrem Wielkim - Operą Narodową złączone jest nierozerwalnymi więzami, podobnie jak w przypadku Corazziego, Pniewskiego, Szyfmana, Moniuszki. Wpisane zostało w jego historię za sprawą kwadrygi zdobiącej fronton Teatru Wielkiego. Antoni Janusz Pastwa razem z Adamem Myjakiem stworzył monumentalny konny zaprzęg dopełniając tym samym dzieła rozpoczętego w 1825 roku. Rzeźby Pastwy pokazywane na wystawie zrodzone z fantastycznych dyspozycji rzeźbiarskich, artystycznych, intelektualnych i fenomenalnej zdolności panowania nad materią, niosącą zawsze ważny przekaz, odwołując się do istoty humanizmu. Zachwycając formą nasyconą boskim pierwiastkiem, podnoszą do rangi święta zjawiska o charakterze powszednim.
Adam Styka, wystawa w Salach Redutowych
Plama barwna, szeroka i zróżnicowana kolorystycznie, czasem poddana wymogom rytmu, innym razem dyskretnie rozchwiana i ruchliwa, wprowadzająca dynamiczny kontrast wobec geometrycznej konstrukcji kompozycji, geometria układów płaszczyzn, ich proporcjonalne, wyważone zestawienia, proporcja i porządek to najbardziej charakterystyczne cechy malarstwa Adama Styki. Pierwiastki racjonalności i emocjonalności w tym malarstwie współgrają ze sobą, tworząc spójną całość. Obrazy Styki wprowadzają w głębszy wymiar rzeczy i zachęcają do kontemplacji.
Polski Molier (400-lecie urodzin J. B. Poquelina Moliera), wystawa Muzeum Teatralnego
Wystawa zorganizowana przez Muzeum Teatralne z okazji 400. rocznicy urodzin J.B. Poquelina Moliera. Autorzy wystawy wysuwają na pierwszy plan niezapomnianych aktorów, którzy kreowali stworzone przez Moliera postaci, polskich Arganów, Don Juanów, Alcestów, Arnolfów, Harpagonów, Donny Elwiry i Celimeny. Ci niezapomniani aktorzy to: Fertner, Solski, Jaracz, Zelwerowicz, Ćwiklińska, Wołłejko, Świderski, Globisz, Englert, Radziwiłowicz, Malajkat, Stenka, Seweryn i wielu innych.
Ważnym wątkiem scenariusza wystawy są kwestie związane z molierowską przestrzenią teatralną i molierowskim kostiumem. Prezentowane są projekty najciekawszego i najbardziej wpływowego molierowskiego scenografa Karola Frycza, a także projekty Andrzeja Majewskiego, Krzysztofa Pankiewicza, Jana Polewki, Zofii de Ines, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Barbary Hanickiej, Teresy Roszkowskiej, Iwo Galla, Łucji Kossakowskiej, Kazimierza Wiśniaka i Otto Axera.
Niespodzianką na wystawie Polski Molier jest pierwszy publiczny pokaz miedziorytu (odcisku) Israela Silvestra przedstawiającego scenę z komediobaletu Moliera i Lully’ego Księżniczka Elidy wystawionego w Wersalu w 1664 r. Muzeum Teatralne w Warszawie otrzymało ten odcisk z oryginalnej płyty w darze od Prezydenta Francji gen. Charlesa de Gaulle’a w trakcie jego wizyty w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1967 r.
Harmonogram wycieczek:
Godziny rozpoczęcia wycieczek: 21.30 / 22.00 / 22.30 / 23.00 / 23.30 / 24.00
Możliwość uczestniczenia tylko po uprzednim zapisaniu się na konkretną godzinę zwiedzania.
Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem: nocmuzeow2022@teatrwielki.pl do 13 maja do godz. 22.00. W treści zgłoszenia prosimy o podanie:
- imienia i nazwiska
- godziny wycieczki.
Klauzula dotycząca przetwarzania danych osobowych
Liczba miejsc ograniczona – 10 osób / wycieczka. Decyduje kolejność zgłoszeń.
W godzinach Nocy Muzeum w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej czynny będzie Butik, w którym zakupić można pamiątki i wydawnictwa.
Z kolei w serwisie moniuszko200.pl znajdziemy niezwykły spacerownik online po Warszawie. Dzięki niemu spojrzymy na miasto oczami kompozytora – Stanisława Moniuszki, a także zwiedzimy miejsca, które go upamiętniają. Trasa rozpoczyna się od Collegium Nobilium (dawnego Gimnazjum Pijarów), a kończy w okolicach ulicy Moniuszki i Filharmonii Narodowej. Zachęcamy do samodzielnych spacerów ulicami Warszawy nie tylko w Noc Muzeów. Mogą być również doskonałym pomysłem na weekendową wycieczkę w doborowym towarzystwie.
Pełny program Nocy Muzeów dostępny jest na stronie wydarzenia.
Przypominamy również, że za pomocą naszej strony internetowej możemy wybrać się na wirtualny spacer, podczas którego dowiemy się, jakie były losy Teatru Wielkiego na przestrzeni wieków, a także spacer 3D po wystawach Galerii Opera.