● PREMIERY OPEROWE
Pierwszą premierą operową sezonu (listopad 2024) będzie ☛ Czarna maska Krzysztofa Pendereckiego pod batutą Bassema Akiki i w reżyserii Davida Pountneya. To opowieść o bohaterce skrywającej mroczny sekret. Próbuje od niego uciec, przeszłość jednak dopada ją niespodziewanie i doprowadza do rozpadu rzeczywistości.
Drugą premierą (luty 2025) będzie ☛ Simon Boccanegra Giuseppe Verdiego, tragiczna historia miłosna ukazana na tle rozgrywek politycznych w niekonwencjonalnej scenerii postapokaliptycznej. To operowy debiut reżyserki Agnieszki Smoczyńskiej. Orkiestrę Teatru Wielkiego poprowadzi Fabio Biondi. W partii tytułowej usłyszymy Sebastiana Catanę, jako Jacopo Fiesco pojawi się Rafał Siwek.
Między oczekiwaniami społecznymi a realizacją osobistych dążeń zbudowany jest konflikt w ☛ Ariadnie na Naxos Richarda Straussa (kwiecień 2025). Dwie historie i dwa zupełnie różne zakończenia – jakim kluczem odczyta je Mariusz Treliński? Dyryguje Lothar Koenigs.
O miłości niemożliwej do zaakceptowania ze względu na konflikt rodzinny i polityczny opowie ☛ Romeo i Julia. Opera Charlesʼa Gounoda zostanie wykonana w wersji koncertowej pod dyrekcją Patricka Fournillier (maj 2025).
Nieszczęśliwa miłość jest także tematem cyklu Łukasza Godyli ☛ Wòlô bòskô. Opierając się na tradycyjnych tekstach i melodiach kaszubskich wybranych przez pochodzącego z regionu śpiewaka Damiana Wilmę, kompozytor stworzył pieśni na baryton i fortepian. Wersję sceniczną cyklu na scenie kameralnej przygotuje Jarosław Kilian (grudzień 2024).
W niepewnych czasach rozgrywa się opera ☛ Duch wojewody Ludwika Grossmana. To niezwykle popularne w XIX wieku, nie tylko w Polsce, dzieło zostanie przypomniane dzięki dyrygentce Marcie Kluczyńskiej i reżyserowi Cezaremu Tomaszewskiemu (premiera wersji koncertowej kwiecień 2025).
● PREMIERY BALETOWE
Niezwykle interesująco nowy sezon zapowiada się w balecie. Choreografowi Edwardowi Clugowi udało się oddać fantastyczną atmosferę przygód tytułowego antybohatera utworu Henrika Ibsena ☛ Peer Gynt z wykorzystaniem niezwykle współczesnego języka wizualnego. Pierwsza baletowa premiera sezonu już w październiku 2024 roku.
Z kolei Krzysztof Pastor na warsztat weźmie historię ☛ Prometeusza. Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego w swoim najnowszym balecie rozwinie mit do muzyki Philipa Glassa i Wolfganga Amadeusa Mozarta (prapremiera: czerwiec 2025).
● POZOSTAŁE TYTUŁY SEZONU
W nadchodzącym sezonie na scenie Teatru Wielkiego nie zabraknie spektakli z poprzednich lat. Będą to zarówno dzieła współczesne, jak ☛Ślepy tor Krzysztofa Meyera i ☛ Pinokio do muzyki Mieczysława Wajnberga, jak i pozycje z kanonu operowego: ☛ Carmen, Czarodziejski flet, Straszny dwór, Così fan tutte, Rigoletto, Madama Butterfly i Tosca (w dwóch ostatnich przedstawieniach usłyszymy m.in. Aleksandrę Kurzak) oraz baletowego: ☛ Dama kameliowa, Don Kichot i Giselle. W nowym sezonie kontynuujemy cykl Preludiów premierowych, recitali w Salach Redutowych, będących innym spojrzeniem na kameralne, bardziej osobiste oblicze kompozytorów, których dzieła będą miały premierę w Teatrze Wielkim.
● WYDARZENIA SPECJALNE
Okazją do śledzenia karier nowych gwiazd opery będzie ☛ 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (2-7 czerwca 2025).
● TOURNÉE ZAGRANICZNE
Publiczności międzynarodowej natomiast zaprezentujemy dwa spektakle – Giselle i Aida zostały zaproszone do Opery w Dubaju.
● SPEKTAKLE ONLINE
Polska i zagraniczna publiczność będzie miała możliwość obejrzenia online nieodpłatnie produkcji cieszących się w zeszłych latach niezwykłym powodzeniem. Będą to, m.in.: María de Buenos Aires Piazzoli w reż. Wojciecha Farugi, Pinokio z muzyką Wajnberga w choreografii Anny Hop, tryptyk baletowy Beethoven i szkoła holenderska oraz La bohème Pucciniego w reż. Barbary Wysockiej.
● WYSTAWY
Ponadto, Muzeum Teatralne przygotuje dwie ekspozycje: o Cesare Trombinim oraz Jadwidze Marii Jarosiewicz. Z kolei Galeria Opera pokaże wystawy prac Stanisława Baja i Andrzeja Dudzińskiego.
Sprzedaż biletów na wydarzenia w sezonie 2024/25 ruszy 21 maja o godzinie 11.00. Tego dnia widzowie będą mogli zakupić bilety ze specjalną zniżką 21%. ☛ WIĘCEJ INFORMACJI O SPRZEDAŻY BILETÓW