RUCH W WIELKIM to nowy projekt, którego idea zrodziła się w wyniku współpracy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej z „Ruchem Muzycznym” – najstarszym i najbardziej znaczącym polskim czasopismem poświęconym muzyce poważnej. To cykl otwartych spotkań dotyczących tytułów operowych, które zobaczymy na scenie w sezonie artystycznym 2021/22.
Projekt obejmuje 13 spotkań dyskusyjnych realizowanych w przestrzeni butiku Opery Narodowej od października 2021 do czerwca 2022 roku. W pierwszej połowie sezonu zaprosimy nie tylko stałych, ale i nowych widzów Teatru Wielkiego do wysłuchania ciekawych rozmów – zarówno z twórcami, jak i artystami operowymi, których wspólna praca i talent składają się na złożone dzieło sceniczne, jakim jest opera.
Już w najbliższym miesiącu odbędą się dwa spotkania inaugurujące nową tradycję w gmachu przy Placu Teatralnym w Warszawie. 7 października będzie miało miejsce spotkanie z wykonawcami głównych partii solistycznych w operze Werther J. Masseneta w reżyserii Willy’ego Deckera. Iryna Zhytynska – sopranistka (Charlotte) oraz Leonardo Caimi – tenor (tytułowy Werther) zdradzą kulisy powstawania inscenizacji, która z sukcesem wystawiane jest na światowych scenach operowych od ponad 26 lat.
Zhytynska śpiewała pod batutą takich dyrygentów, jak: Valery Gergiev, Gianandrea Noseda, Jari Hämäläinen, Miguel Ángel Gómez Martínez, Chikara Imamura, Keri-Lynn Wilson, Roberto Tolomelli, Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Evgeny Volynsky i Bassem Akiki oraz współpracowała z uznanymi reżyserami, jak: Mariusz Treliński, Michał Znaniecki, Ignacio Garcia i Kasper Holten. Caimi natomiast jest laureatem prestiżowych konkursów międzynarodowych: Toti dal Monte w Treviso, Rocca delle Macìe, Marcello Viotti w Vercelli, As.Li.Co, Ferruccio Tagliavini i Voci Verdiane w Busseto. Występował na renomowanych scenach i festiwalach: m.in. w mediolańskiej La Scali, na Festiwalu Salzburskim, w Teatro dell’Opera w Rzymie, Teatro Regio w Turynie, Teatro Real w Madrycie, Operze Florenckiej, Michigan Opera Theater w Detroit oraz teatrach Japonii i Korei.
Zamierzeniem organizatorów cyklu jest upowszechnianie wiedzy, umożliwienie widzom szerszego spojrzenia i ciekawszego odbioru danego dzieła operowego, które będą mieli sposobność zobaczyć na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Uczestnictwo w spotkaniach niesie jednak ze sobą rzadką okazję do spędzenia niezapomnianych chwil w kameralnej przestrzeni z twórcami i artystami światowego formatu.
Prowadzenie: dr Daniel Cichy, dyrektor-redaktor naczelny PWM
Spotkanie odbędzie się w przestrzeni Butiku Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (wejście w lewym skrzydle Teatru Wielkiego), wstęp wolny