Jak wiadomo, w 1918 roku rozpadła się wielonarodowa Monarchia Austro-Węgierska Habsburgów, co wzmogło na jej terenie ruchy niepodległościowe i doprowadziło do uzyskania samodzielności przez kilka nowych państw. M.in. 28 października 1918 roku proklamowano w Pradze istnienie niepodległej Czechosłowacji. Teatr Narodowy w Brnie postanowił poświęcić stuleciu tego wydarzenia swój doroczny festiwal tańca. Tym razem odbywa się on więc pod nazwą Dance Brno 100 i został włączony do ogólnokrajowych obchodów rocznicy pod hasłem RE:PUBLIKA 1918 – 2018.
Ciekawe jest założenie tegorocznego festiwalu, który odbywa się w dniach od 23 maja do 16 czerwca br. Otóż zaproszono nań czołowe balety z krajów powstałych po rozpadzie monarchii habsburskiej. Poza czeskimi zespołami baletowymi Teatrów Narodowych z Brna i Pragi, wystąpią tam więc kolejno: Polski Balet Narodowy z Warszawy, Balet Słowackiego Teatru Narodowego z Bratysławy, Balet Teatru Narodowego z Belgradu, Balet Volksoper z Wiednia, Słoweński Balet Narodowy z Lublany, Balet Opery Narodowej ze Lwowa, Balet Chorwackiego Teatru Narodowego w Zagrzebiu i Węgierski Balet Narodowy z Budapesztu.
Wszystkie one przywożą z tej okazji do Brna swoje współczesne realizacje, wśród których znalazły się prace tak wybitnych choreografów, jak Hans van Manen (w wykonaniu zespołu z Budapesztu) czy Ohad Naharin (z Teatru Narodowego w Pradze). Krzysztof Pastor zaproponował gospodarzom na tę okazję program złożony z trzech baletów, łączący w sobie polskie akcenty muzyczne i choreograficzne. Pokażemy tam neoromantyczne Chopiniana Michaiła Fokina do muzyki Fryderyka Chopina, a także Moving Rooms z muzyką Alfreda Schnittkego i Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Bolero Maurice’a Ravela w choreografiach Krzysztofa Pastora.
Na czele zespołu Polskiego Baletu Narodowego wystąpią m.in. Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Maria Żuk, Palina Rusetskaya, Aneta Zbrzeźniak, Dawid Trzensimiech, Maksim Woitiul, Kristóf Szabó i Vadzim Kezik. (pch)
Obok plakat zapowiadający występ Polskiego Baletu Narodowego w Brnie