W związku z przypadającą w 2019 roku 100. rocznicą inauguracji działalności Reduty – pierwszego polskiego laboratorium sztuki teatru zapraszamy na cykl wydarzeń rocznicowych ODTWARZANIE REDUTY organizowanych przez Muzeum Teatralne we współpracy z Akademią Teatralną i Teatrem Narodowym. W programie znalazły się teatralizowane czytania sztuk z repertuaru warszawskiej pierwszej Reduty.
Reduta w pierwszym warszawskim etapie swojego istnienia (od listopada 1919 do maja 1924) działała w Salach Redutowych Teatru Wielkiego, obecnie w tych przestrzeniach pracuje Muzeum Teatralne. Po stu latach, te same słowa – „spełniane” niegdyś przez aktorów Reduty – brzmią w tej samej, niezmienionej przestrzeni Sal Redutowych w wykonaniu współczesnych artystów.
Czytania sztuk były w Reducie stałym elementem wzbogacania wyobraźni artystycznej i intelektualnego, duchowego wyposażenia członków wspólnoty, a skupiona i pogłębiona interpretacyjnie lektura w trakcie prób do spektakli (do której przywiązywano ogromną wagę) miała prowadzić według redutowego określenia do „odszukiwania pulsującej mocy źródła”.
Za nami czytanie sztuki Żeromskiego. Na drugim spotkaniu aktorzy scen dramatycznych odczytają dramat Tadeusza Rittnera W małym domku. Reżyseria: Lena Frankiewicz. Zapraszamy 13 maja o godz. 17 do Sal Redutowych. Wejściówki (1 zł) do odebrania w kasach TW-ON.