Na wystawie zostaną zaprezentowane cykle z pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku: Poza nieskończoność (2001-2002), Himalaje (2002), Titanic (2006-2008), Księżyc i moja czereśnia (2010), a także Ciągłość energii (2013-2015).
„Mimo pozornej odrębności – pisze o pracach Dobkowskiego Janusz Zagrodzki – zawsze dotyczą one tego samego problemu, struktury wszechświata i tajemnicy życia. Materia, jaką nadaje swoim dziełom, ma niemal muzyczne konotacje, a styl, jednocześnie prosty i zawiły, podejmuje próbę nakreślenia intelektualnego obrazu przestrzeni w różnych aspektach wizualnych”.
Ekspozycja prac Jana Dobkowskiego stanowi kolejną odsłonę projektu Galeria Opera Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, opartego na idei correspondance des arts. W ramach cyklu wystawienniczego pokazywane są prace klasyków polskiej awangardy, pokolenia artystów, które stworzyło fundamenty nowoczesności w polskiej sztuce. Inicjatorami programu są Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i Adam Myjak, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Jan Dobkowski (ur. 1942 r. w Łomży) – malarz i rysownik; jest twórcą działań przestrzennych i obiektów. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1968 r. uzyskał dyplom w pracowni prof. Jana Cybisa (Nagroda Rektora z najlepszy dyplom). Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (1972), laureat Nagrody Krytyków im. C.K. Norwida (1978) oraz Nagrody im J. Cybisa za całokształt twórczości (1994). W 2003 r. został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
W latach 1967-2014 prace Jana Dobkowskiego były wystawiane w ramach blisko dwustu wystaw indywidualnych w instytucjach oraz galeriach prywatnych i publicznych w Polsce i za granicą.
Przestrzeń dla zwiedzających będzie otwarta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej od 28 stycznia do 6 marca 2016 roku. Więcej o godzinach otwarcia wystawy dowiesz się tutaj.