25 października z okazji World Opera Day na platformie OperaVision odbędzie się premiera opery Złota obręcz dwudziestowiecznego ukraińskiego kompozytora Borysa Latoszynskiego.
Rozgrywająca się w XIII wieku w ukraińskich Karpatach opera to monumentalna opowieść o miłości, stracie, zdradzie, podziałach klasowych, grabieży ziemi i dumie narodowej, które sprzysięgają się przeciwko nieszczęsnemu włościaninowi Maksymowi Berkutowi i jego ukochanej Mirosławie, córce okolicznego szlachcica.
Opera wyszła spod pióra ukraińskiego kompozytora Borysa Latoszynskiego w 1929 roku, kiedy w Związku Radzieckim obowiązywała polityka „korienizacji” (powrotu do korzeni). W tym okresie ukraińscy kompozytorzy i libreciści otrzymali zamówienia napisania kilku oper opartych na historii Ukrainy.
W akcie solidarności z dzisiejszą Ukrainą, 25 października 2022 z okazji Światowego Dnia Opery na platformie OperaVision Złota obręcz zostanie wykonana po raz pierwszy poza granicami Ukrainy. Ten bezprecedensowy projekt międzynarodowy jest owocem współpracy siedmiu miast: Helsinek, Lwowa, Londynu, Rzymu, San Francisco, Warszawy i Waszyngtonu. Młodzi artyści Fińskiej Opery Narodowej, Lwowskiej Opery Narodowej, Royal College of Music, Teatro dell’Opera di Roma, San Francisco Opera, a także Akademii Operowej Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wykonają po jednej scenie z opery. W rolę narratora wcielą się ukraińscy artyści studiujący na Shenandoah University koło Waszyngtonu, gdzie funkcję dyrektora ds. opery pełni Ella Marchment, pomysłodawczyni i reżyserka spektaklu.
Zapraszamy 25 października o godz. 19:00 na premierę online na platformie OperaVision oraz VOD Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Społeczność operowa stoi dziś ramię w ramię z Ukrainą. Wraz z platformą OperaVision cieszymy się, że możemy przyczynić się do poszerzania grona wielbicieli kultury ukraińskiej na całym świecie. Zachęcamy serdecznie do wzięcia udziału w zbiórce funduszy na wsparcie młodego pokolenia ukraińskich śpiewaków oraz menadżerów z Ukrainy. Wpłat można dokonywać TUTAJ.
***
Z okazji World Opera Day postanowiliśmy również przypomnieć Państwu wystawę Opera od stóp do stóp, która prezentowana była w naszym teatrze w 2016 roku. Tym razem zapraszamy do zwiedzania wirtualnego, możliwego dzięki platformie Google Arts & Culture.
Stylizowane i współczesne, udziwnione i normalne, niebotycznie wysokie i zupełnie płaskie, dla konia i dla Kopciuszka. Buty. Na tej wystawie to one będą najważniejsze.
Pokazujemy na niej wybrane projekty butów, m.in. do takich przedstawień, jak: Cyganeria, Borys Godunow, Don Giovanni, Kopciuszek, Król Roger, Pan Twardowski, Wesele Figara, Wozzeck, Złoto Renu. Występowali w nich m.in.: Olga Pasiecznik, Izabella Kłosińska, Wanda Bargiełowska, Katarzyna Trylnik, Wioletta Chodowicz, Rafał Bartmiński.
Każda premiera to – oprócz gigantycznej machiny realizatorsko-produkcyjnej – również sprecyzowane oczekiwania kostiumografów. W tym także te, które odnoszą się do butów jako integralnej części projektów kostiumów. A tych do wszystkich spektakli powstaje ogromna ilość. Czasem do jednej premiery powstaje nawet 100 par, począwszy od solistów aż po statystów. Ale niezależnie od ilości każda para szyta jest na miarę. Nawet dla konia, lalki czy osła.
Molierki, koturny, sztyblety, ciżmy, antyczne sandały, oficerki, chodaki, szpilki, kalosze – wszystkie wykonane w operowej pracowni szewskiej. Misternie uszyte, często z wyszukanymi detalami, w dość ekscentrycznych kolorach i o nieoczywistym przeznaczeniu. Tworzą swoisty przegląd trendów panujących w świecie mody i jednocześnie mogą być doskonałą lekcją historii. Ponieważ trzeba znać obowiązujące dawniej mody, by zaprojektować kostiumy i buty do spektakli osadzonych w realiach epoki.
Wystawę oglądać można TUTAJ.