Paulos Raptis urodził się 28 lutego 1933 roku w Trilofo w Grecji. W 1947 roku, rozdzielony z rodziną, przez przypadek znalazł się na pokładzie samolotu LOT, dokąd skierowano go z innymi greckimi uchodźcami. W 1950 roku osiedlił się w Szczecinie. Będąc wybitnie utalentowanym muzycznie, zwrócił na siebie uwagę wykładowcy muzyki, prof. Michała Prawdzica-Laymana, który nie tylko zaczął uczyć go śpiewu, ale i zaopiekował się nim, zastępując ojca.
W latach 1961-1974 był solistą Opery Łódzkiej (obecnie Teatr Wielki). Zaczął nagrywać płyty, koncertował w filharmoniach i na estradzie. Wkrótce jego repertuar obejmował zarówno wielkie role operowe (kilkadziesiąt partii operowych i oratoryjnych), jak i pieśni religijne, a także piosenki estradowe. Wielki sukces, odniesiony na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym (nagroda Grand Prix), organizowanym w Teatrze Gaveau w Paryżu w 1972 roku, rozpoczął nowy etap w życiu i karierze Paulosa.
W 1973 roku, po wielu latach nieobecności w greckiej ojczyźnie, wystąpił w kilku znanych rolach operowych. Grecka prasa okrzyknęła śpiewaka następcą wielkiego Enrica Carusa. Po sukcesach w roli Księcia Mantui w Rigoletto związał się na kolejne 11 lat z Teatrem Wielkim w Warszawie. Równolegle od połowy lat osiemdziesiątych współpracował z kompozytorem Krzysztofem Pendereckim i pod jego batutą występował w Polskim Requiem, podróżując z zespołem artystów i orkiestrami w najdalsze zakątki świata. W 1989 roku powrócił do Grecji, gdzie został pierwszym tenorem Opery Narodowej w Atenach. Zajął się tam wówczas także pracą pedagogiczną oraz prowadzeniem chóru seniorów.
10 czerwca 2011 roku w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie świętował Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. W Salach Redutowych miał miejsce koncert z udziałem największych głosów sceny operowej, a pamiątkowa galeria pozwoliła gościom przenieść się w czasy kiedy artysta odnosił wielkie sukcesy na całym świecie. Z tej okazji wydany został album Paulos Raptis w roli głównej z tekstami Janusza Ekierta. Album zawiera płytę oraz liczne wzruszające wspomnienia i fragmenty książki Nikosa Anojisa Dwie Ojczyzny Paulosa Raptisa wydanej w 2005 roku w Atenach.
W czasie swojej działalności artystycznej Paulos Raptis otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. 22 czerwca 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego artysta odznaczony został srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.