Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego powstał w 1921 roku. Zespół od początku istnienia skupia studentów i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz innych warszawskich uczelni wyższych.
W repertuarze Chóru znaleźć można muzykę a cappella różnych epok, od renesansu po utwory współczesne: klasyczne, folklorystyczne oraz rozrywkowe, jak również wielkie formy wokalno-instrumentalne. Dorobek obejmuje takie dzieła jak: Requiem Verdiego oraz Mozarta, Carmina Burana Orffa, IX Symfonia Beethovena, oratorium Eliasz Mendelssohna czy Msza h-moll Bacha, a także arcydzieło muzyki chóralnej – Całonocne czuwanie Rachmaninowa.
Działalność chóru to zarówno projekty własne, takie jak organizowany od 2015 roku Międzynarodowy Festiwal Wiosna Chórów na UW, jak i współpraca z innymi instytucjami w Polsce i za granicą. W latach 2014–2016 zespół brał udział w festiwalu Singing Europe organizowanym przez Narodowe Forum Muzyki we współpracy z maestro Paulem McCreeshem. Występ na ceremonii otwarcia EURO 2012 na Stadionie Narodowym zwieńczył nagrania hymnów odtwarzanych przed meczami zawodów (także w 2016 r.). Chór występował również podczas takich wydarzeń, jak gala rozdania nagród Teraz Polska, czy otwarcie drugiej linii warszawskiego metra. Zespół nagrał muzykę do filmu animowanego Świteź, uczestniczył w kampaniach społecznych oraz licznych wydarzeniach charytatywnych i happeningach artystycznych.
Wysoki poziom Chóru został wielokrotnie doceniony przez jurorów konkursów w kraju (Grand Prix i Rubinowa Lutnia turnieju Legnica Cantat, 2011, Grand Prix festiwalu Vivat Academia, 2015, złote dyplomy I Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych, 2015 i VII Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica, 2016) i za granicą (nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Niszu, Serbia, 2012, Brązowy Medal na 10. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Busan, Korea Południowa, 2014). W roku 2018 Chór zdobył nagrodę Grand Prix Festiwalu IFAS 2018 w Pardubicach (oraz 4 inne nagrody w różnych kategoriach), Czechy. Zespół został laureatem nagrody Fryderyka w 2006 roku, jako wykonawca Dies Irae M. Borkowskiego (płyta Baird, Łukaszewski, Błażewicz, Borkowski, wyd. Musica Sacra). W 2018 roku Chór wydał płytę z nagraniem arcydzieła muzyki chóralnej a cappella – Całonocnym czuwaniem S. Rachmaninowa nominowaną do nagrody Fryderyki w 2019 roku.
Zespół często koncertuje za granicą – w ostatnich latach odwiedził, m.in.: Hiszpanię, Węgry, Czarnogórę, Francję, Portugalię, Litwę, Łotwę, Estonię, Niemcy, Chorwację, Serbię, Grecję, Koreę Południową, Włochy, Gruzję i Czechy.