Gioacchino Rossini (1792-1868), włoski kompozytor, jeden z najbardziej znanych twórców oper w stylu włoskiego bel canto. Rossini skomponował trzydzieści dziewięć oper, w ogromnej większości komicznych (buffa), jednak wśród nielicznych oper poważnych znajdują się takie arcydzieła, jak Wilhelm Tell.
Rossini urodził się w Pesaro, ale we wczesnym dzieciństwie kompozytora jego rodzina przeniosła się do Bolonii. Tam rozpoczął naukę muzyki, grał na wiolonczeli i kształcił się w zakresie kontrapunktu. W wieku osiemnastu lat wystawił w Wenecji swoją pierwszą operę, potem przyszły realizacje w Mediolanie, Bolonii i Rzymie. Sławę przyniosła mu jednak dopiero premiera opery Tankred zrealizowanej dla Teatro La Fenice w Wenecji. W 1816 roku kolejnym wielkim wydarzeniem okazała się premiera Cyrulika sewilskiego, uznawanego dziś za jedno z najważniejszych dzieł operowych wszech czasów.
W przeciągu ośmiu lat, od 1815 do 1823 roku, Rossini skomponował dwadzieścia oper. W 1823 roku odwiedził Paryż i Londyn, by rok później objąć funkcję dyrektora Théatre Italien w stolicy Francji. Po wygaśnięciu kontraktu Rossini pozostał w Paryżu, gdzie związał się z dworem królewskim. W 1829 roku powstała jedna z najważniejszych w jego dorobku oper -- Wilhelm Tell -- o której inny włoski kompozytor, Gaetano Donizetti, miał powiedzieć: „Pierwszy i trzeci akt opery z pewnością napisał Rossini, ale drugi musi być dziełem Boga”. Jest to też ostatnia opera Rossiniego, po niej bowiem kompozytor podjął świadomą decyzję o zakończeniu działalności jako twórca oper.
W tym czasie zmarła matka kompozytora, a w niedługi czas potem Rossini udał się w podróż do Bolonii zaniepokojony informacjami o stanie zdrowia ojca. Z powrotem do Paryża dotarł z dużym opóźnieniem, w lipcu 1830 roku w stolicy Francji wybuchła rewolucja. W kolejnych latach okazjonalnie poświęcał się jeszcze komponowaniu, stworzył kilka większych dzieł wokalno-instrumentalnych i ukończył zbiór utworów kameralnych Grzechy starości. Umierając w 1868 roku, pozostawił nieukończone ostatnie dzieło, Małą mszę uroczystą, którą nazywał jeszcze podczas pracy nad nią swoim „ostatnim grzechem”.
Rossini zmarł w Paryżu, pochowano go na cmentarzu Père-Lachaise, po dziewiętnastu latach przeniesiono jednak jego szczątki do Florencji. Mimo gigantycznej sławy, jaka stała się jego udziałem jeszcze za życia, dręczyło go ciągłe poczucie zaprzepaszczenia talentu i zmarnowania danych mu szans. Jego opery cieszą się niegasnącą popularnością na całym świecie, oprócz Cyrulika sewilskiego stałe miejsce na scenach operowych i estradach koncertowych mają takie dzieła, jak Kopciuszek, Włoszka w Algierze, Turek w Italii, Zelmira czy Podróż do Reims.
WILHELM TELL
Gioacchino Rossini
Opera w czterech aktach | Libretto: Victor-Joseph Étienne de Jouy i Hippolyte-Louis-Florent Bis | Oryginalna francuska wersja językowa | Premiera: 21.06.2015