Zespół pod dyrekcją Krzysztofa Pastora przyjął linię programową dużej europejskiej formacji baletowej, na miarę naszych narodowych ambicji i możliwości. Poszukuje zarazem własnego oblicza artystycznego. Pielęgnuje żelazny repertuar akademicki w najlepszych opracowaniach (Grigorowicz, Makarowa, van Schayk, Eagling, Fadeyechev), sięga po arcydzieła choreograficzne wielkich kreatorów XX wieku (Niżyński, Fokin, Balanchine, Jooss, Ashton, Cranko, Béjart, Neumeier, Kylián), zaprasza wybitnych twórców baletu współczesnego (Forsythe, McGregor, Ratmansky, Gat, Page, Wubbe i inni) oraz prezentuje nowe prace polskich choreografów (Pastor, Wesołowski, Przybyłowicz, Bondara, Tyski, Hop). Dyrektor Pastor zaszczepił także system stałego promowania młodej polskiej choreografii, czemu służą doroczne warsztaty pn. Kreacje, dzięki którym tancerze zespołu mają szansę ujawniać i rozwijać swoje talenty twórcze i organizacyjne. Powróciliśmy również do idei corocznych festiwali baletowych w Teatrze Wielkim, teraz pod nazwą Dni Sztuki Tańca.
Trzon blisko 90-osobowego zespołu stanowią absolwenci polskich szkół baletowych z Warszawy, Gdańska, Bytomia, Poznania i Łodzi. Ale Polski Balet Narodowy szerzej otworzył się także na artystów zagranicznych, rekrutowanych podczas dorocznych międzynarodowych audycji. Już wcześniej pojawiali się na scenie Teatru Wielkiego tancerze z Białorusi, Gruzji, Rosji i Ukrainy. Teraz jednak występują w nim również artyści z krajów zachodnioeuropejskich, a nawet z USA, Australii i Japonii. Zespół stał się więc formacją o międzynarodowym składzie osobowym. Gośćmi w jego repertuarze bywali także w ostatnich latach soliści tej klasy, co: Rubi Pronk z Amsterdamu, Jan-Erik Wikström ze Sztokholmu, Alina Somova i Denis Matvienko z Petersburga, Marianela Núñez i Thiago Soares z Londymu, Maria Eichwald i Filip Barankiewicz ze Stuttgartu czy Tigran Mikayelyan z Monachium. Z zespołem pracuje na co dzień sprawdzona ekipa baletmistrzowska: Kalina Schubert oraz czołowi kiedyś soliści naszej sceny: Renata Smukała, Anita Kuskowska i Walery Mazepczyk, wspierani gościnnie przez zapraszanych regularnie pedagogów zagranicznych.
Polski Balet Narodowy występuje na dwóch scenach Teatru Wielkiego: dużej im. Stanisława Moniuszki i kameralnej im. Emila Młynarskiego. Przyjmuje też zaproszenia na występy gościnne w innych miastach kraju (Poznań, Bydgoszcz, Kraków, Kielce, Białystok, Gdańsk, Łódź) oraz za granicą. Pod dyrekcją Krzysztofa Pastora zespół odwiedzał już m.in. Sankt Petersburg, Szanghaj, Nowy Jork, Waszyngton, Houston, Sewillę, Barcelonę, Wilno, Kuopio i Bergen, a nasi czołowi soliści zapraszani są przez teatry polskie i zagraniczne jako goście przedstawień i gal baletowych.
Wszelkie bieżące dokonania Polskiego Baletu Narodowego, jego dorobek, czołowych artystów i aktualny repertuar można obserwować na stronie internetowej: http://teatrwielki.pl/teatr/polski-balet-narodowy/ oraz śledzić na facebooku Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: https://pl-pl.facebook.com/operanarodowa
Na zdjęciu: Krzysztof Pastor (fot. Ł. Murgrabia, Archiwum TW-ON)