POLSKIE GWIAZDY ŚWIATOWEJ WOKALISTYKI PRZEŁOMU XIX I XX WIEKU
Na wystawie zorganizowanej w Salach Redutowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej prezentujemy najciekawsze i jednocześnie najcenniejsze obiekty i muzealia ze zbiorów Muzeum Teatralnego odnoszące się do czołowych, najwybitniejszych postaci światowej wokalistyki – Polaków, których talent, praca i sława utorowały drogę na podbój największych scen operowych Europy i obu Ameryk, ze słynną Metropolitan Opera w Nowym Jorku na czele.
Prezentowane sylwetki to: rodzeństwo Józefina, Jan i Edward Reszke, Adam Didur, Marcelina Sembrich-Kochańska, Ada Sari, Jan Kiepura. Nie zabraknie pamiątek po Ignacym Janie Paderewskim, przede wszystkim w związku ze światową premierą jego opery Manru na scenie Met w lutym 1902 ze znakomitą obsadą – Sembrich jako Ulaną i Aleksandrem Bandrowskim jako tytułowym Manru. Z inicjatywy Paderewskiego odbyło się w Nowym Jorku tzw. testimonial performance – uroczyste pożegnanie Heleny Modrzejewskiej ze sceną połączone z benefisem i hołdem dla artystki. Grano fragmenty Makbeta Szekspira z artystką w roli Lady Makbet i fragmenty Marii Stuart F. Schillera. Program teatralny z tej uroczystości, która miała miejsce 2 maja 1905 na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera, uważany jest dzisiaj, nie tylko przez teatrologów, za wyjątkowo unikatowy dokument.
W gablotach po raz pierwszy zostanie pokazany list Heleny Modrzejewskiej – dotąd niepublikowany – do Marceliny Sembrich-Kochańskiej z podziękowaniem za bilety na koncert.
Wystawa towarzysząca 9. Międzynarodowemu Konkursowi Wokalnemu im. Stanisława Moniuszki, poza okazją do przypomnienia kariery scenicznej polskich śpiewaków operowych z końca XIX i początków XX wieku, jest także sygnałem do potwierdzenia ciągłości tradycji operowej na ziemiach polskich.
Maria Staniszewska
Wystawa towarzysząca
9. MIĘDZYNARODOWEMU KONKURSOWI WOKALNEMU IM. STANISŁAWA MONIUSZKI
Kurator wystawy Sylwia Wachowska
Scenariusz wystawy Maria Staniszewska
Opieka scenograficzna Izabela Chełkowska
Przekład Izabela Bartczak
Współpraca redakcyjna Monika Bocheńska
Współpraca scenograficzna Cezary Żegliński
Współpraca techniczna Mariusz Podurgiel
na fotografii: Ada Sari (1886-1968)