18 maja zapraszamy na 20. edycję Nocy Muzeów w przestrzeniach Teatru Wielkiego.
Szczegóły wydarzenia:
Od 19:30 Zwiedzanie wystaw Jerzego Adama Stajudy (Galeria Opera) oraz Malarski teatr Ottona Axera (Muzeum Teatralne)
Od godz. 22:30 rozszerzenie programu o kolejne dwie wystawy: Grzegorza Pabel (Sale Redutowe) oraz “No Risk no Fun“ (foyer Teatru)
O godz. 23:00 zapraszamy na wyjątkowy koncert hitów z najpopularniejszych oper (m.in. Carmen, Czarodziejski flet, Straszny dwór) i niespodziankę o mocno warszawskich korzeniach muzycznych. A wszystko to w wykonaniu chóru dziecięcego Artos.
***
WYSTAWY
Jerzy Stajuda, wystawa w Galerii Opera
Pierwsza wystawa w roku 2024 w Galerii Opera jest poświęcona Jerzemu Stajudzie (1936–1992). Artysta ten był prawdziwym człowiekiem renesansu: z wykształcenia architekt, malarz, erudyta, a także meloman, który sam uczył się czytać nuty i grać. Jego malarstwo jest pełne podtekstów, subtelne i poetyckie – chciałoby się rzec: muzyczne.
Grzegorz Pabel, wystawa Galerii Opera
Pabel tworzy obrazy na płótnie (olej, akryl), jak i na papierze oraz bibule japońskiej; jest jednym z nielicznych polskich twórców, którzy zajmują się malarstwem wodnym na jedwabiu. Elementem porządkującym jego abstrakcyjne kompozycje jest kolor, który – jak mówi sam artysta – „przekroczył granice wypełniania formy, stał się niezależny niezależnością pigmentu i uczucia“.
Malarski teatr Ottona Axera, wystawa Muzeum Teatralnego
No Risk No Fun - Ta wystawa przywoła fajne wspomnienia. Też z dzieciństwa. Przypomni je designerska wersja przyczepy kempingowej „Niewiadów”, która wjedzie do wnętrz Opery Narodowej. Wrócicie do lektur Tyrmanda i kuszącego wdzięku lat 50. Nauczycie się rozpoznawać warszawskie ptaki, przejdziecie seans terapeutyczny z pomocą sztuki, dowiecie się czegoś więcej o tekstylnej historii Polski i wyjdziecie z nowym warszawskim tatuażem. To pierwsza wystawa współorganizowana przez markę modową we wnętrzach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Będzie można zobaczyć tekstylną wielkoformatową rzeźbę stworzoną specjalnie na urodziny Risk made in Warsaw i inne obiekty opowiadające 13-letnią historię warszawskiego brandu, nierozerwalnie związanego z lokalną kulturą. Marka zaczynała od szarych dresów skrojonych jak fraki i wieczorowe suknie. Teraz tworzy nie tylko super wygodne ubrania, ale też specjalizuje się w publicystyce odzieżowej — co sezon projektuje printy opowiadających istotne historie, zabiera głos w tematach światopoglądowych, ubiera ludzi kultury, w tym niezastąpionych pracowników Opery Narodowej i tysiące Polek. Tworzy super wygodne ubrania tak eleganckie, że można w nich chodzić do opery. Współpracuje z takimi instytucjami, jak: Muzeum Polin, Muzeum Literatury, Muzeum Chopina czy Muzeum Włókiennictwa.
***
Program tegorocznej Nocy Muzeów dostępny na stronie.