Związana z naszym teatrem od 1966 roku, w latach 1975-1988 była pierwszą solistką baletu. Wśród jej kreacji znalazły się m.in. czołowe role w wielkim repertuarze tradycyjnym: Lise w Córce źle strzeżonej, tytułowa Sylfida i Giselle, Księżniczka Aurora w Śpiącej królewnie, Królowa Driad w Don Kichocie oraz Odetta-Odylia w trzech różnych inscenizacjach Jeziora łabędziego.
Odnosiła sukcesy w baletach XX wieku, jako Aegina w Spartakusie Jewgienija Czangi, tytułowa Francesca da Rimini w przedstawieniu Aleksieja Cziczinadzego, Panna Julia w balecie Birgit Cullberg i Carmen w wersji choreograficznej Walentina Jelizariewa, Ewa w After Eden Johna Butlera, Dziewczyna w Cudownym mandarynie Josepha Lazziniego, Bubulina w Greku Zorbie Lorki Massine’a. Tańczyła znaczące partie w warszawskich realizacjach głośnych baletów George’a Balanchine’a, Serge’a Lifara, Maurice’a Béjarta, Johna Neumeiera, Hansa van Manena i Alberta Méndeza. Wielokrotnie wspierała też swoim talentem oryginalne prace polskich choreografów na naszej scenie. Występowała w Czechosłowacji, Danii, Francji, Monaco, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, we Włoszech i Związku Radzieckim.
Po zakończeniu kariery scenicznej przyjęła obowiązki pedagoga-korepetytora naszego zespołu baletowego i do dziś współpracuje z Polskim Baletem Narodowym jako baletmistrzyni gościnna. Dzieli się swoim wielkim doświadczeniem z naszymi solistami podczas indywidualnych i grupowych prób wznowieniowych wybranych pozycji repertuarowych. W 2021 roku została dodatkowo zaproszona do wykonania roli Arcyksiężnej Zofii (matki cesarza Franciszka Józefa i babki arcyksięcia Rudolfa) w premierze polskiej słynnego dramatu baletowego MayerlingKennetha MacMillana, w którym obchodzi obecnie 55-lecie swojej pracy artystycznej.
Renata Smukała jest odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986) i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).
Z okazji jej wielkiego jubileuszu minister kultury i dziedzictwa narodowego nadał też artystce w tym roku Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (pch)
Na zdjęciach:
1. Arcyksiężna Zofia w Mayerlingu Kennetha MacMillana, fot. Ewa Krasucka, 2021
2. Księżniczka Aurora (z Łukaszem Gruzielem) w Śpiącej królewnie w realizacji Piotra Gusiewa, fot. Juliusz Multarzyński, 1983
3. Carmen w balecie Walentina Jelizariewa, fot. Henryk Rosiak, 1980
4. Solistka w Wariacjach „Don Giovanni” Maurice’a Béjarta, fot. Juliusz Multarzyński, 1987