14 grudnia w warszawskiej Galerii ETHOS na placu Trzech Krzyży odbędzie się wernisaż wystawy „Galatea Zbuntowana” fotografki Honoraty Karapudy i projektantki Chi-Chi Ude. Projekt honorowym patronatem objął Teatr Wielki - Opera Narodowa. Dla zwiedzających wystawa jest czynna od 16 grudnia.
Galatea z opery Pigmalion Jeana-Philippe’a Rameau to jedna z jedenastu bohaterek słynnych przedstawień operowych, które Ude i Karapuda odczytują na nowo i ubierają we współczesną interpretację.
Pociąga nas dekonstrukcja utartych schematów, w które popkultura wtłoczyła nasze bohaterki. Kobieta dzisiaj a kobieta sto lat temu – to inne możliwości, inna świadomość, inne prawa, choć wciąż często te same instynkty i pragnienia. Spłaszczone, uproszczone odczytywanie wybranych przez nas bohaterek ograbia je z wielu warstw, które dla współczesnych dziewczyn są interesujące i inspirujące. Lady Makbet to przecież nie tylko zło wcielone i żądza władzy. Galatea to o wiele więcej niż piękna figurka, podatna na sterowanie – opowiadają o wystawie jej autorki.
Zawsze miałem głęboką wiarę w siłę sprawczą sztuki i kultury. Dlatego cieszy mnie ogromnie, że projekt inwestycyjny przy placu Trzech Krzyży, za przyczyną energii artystycznej niezwykle uzdolnionych Chi-Chi Ude i Honoraty Karapudy, kreuje nową rzeczywistość tego placu, Śródmieścia, Warszawy. Byłem na październikowej inauguracji „Galatei Zbuntowanej” i do dzisiaj jestem pod wrażeniem, z jaką odwagą artystyczną autorki zaprojektowały i zrealizowały sens tożsamości tego miejsca. Przestrzeń, które dotychczas kojarzyła się z bankiem, teraz w sposób oczywisty odwołuje się do wydarzeń, które mają miejsce za ich sprawą – tak charakter i moc projektu opisuje Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
W industrialnych przestrzeniach Galerii Ethos przy placu Trzech Krzyży goście gali zostaną zaproszeni do trzech przestrzeni sztuki.
W pierwszej stanie scena, na której projekt zaprezentują same autorki, a także przedstawiciele mecenasa artystycznego. W tym samym miejscu wieczór specjalnym recitalem zakończy Stanisław Soyka.
Przestrzeń druga – to wystawa fotografii Honoraty Karapudy. Niezwykle ekspresyjne portrety kreatywne jedenastu bohaterek wieczoru.
Ostatnia przestrzeń to fantastyczna gra świateł, ręcznie malowanych tkanin, wspaniałych kompozycji florystycznych i intrygującej muzyki – performance prezentujący jedenaście odważnych kreacji haute couture Chi-Chi Ude. Każda z nich dedykowana jest jednej z bohaterek słynnych oper. W wybrane postaci wcielą się kobiety, które charakterem i siłą w niczym nie ustępują swoim alter ego, między innymi hair designerka Jaga Hupało, aktorka Marta Król oraz mistrzyni chińskich sztuk walki Julia Bui Ngoc. Autorem spektakularnych aranżacji roślinnych jest Piotr Sekunda – mistrz florystyki, współzałożyciel Floral Academy. Autorem instalacji scenograficznej – współtwórca marki Phormy, wielokrotnie nagradzany designer – Max Kobiela. Zaś za oprawę muzyczną spektaklu odpowiada Damian Pielka, multiinstrumentalista, kompozytor i producent.
Mecenat artystyczny nad wydarzeniem sprawuje Kulczyk Silverstein Properties. Partnerem strategicznym wystawy jest Bentley Warszawa. Współproducentem wydarzenia jest RB Event.