– Jest w tym wszystkim pierwotna dzikość, schematyczna surowość prymitywu, nieustępliwość granitowej skały, a jednak wyczuwa się tu zupełny brak wszelkiego improwizatorskiego niedołęstwa, stwarzanie ciągłe pozytywnych, zamkniętych w sobie wartości, pracowite kucie kształtów nie tonących beznadziejnie w bezkrwistym morzu sentymentalizmu, wreszcie wrodzoną im plastykę wyobraźni – tak o muzyce górali podhalańskich pisał Karol Szymanowski.
Tej pierwotnej dzikości i nieustępliwości doświadczymy podczas jubileuszowej 10. edycji Głosów gór. W programie koncertu znajdziemy zarówno utwory muzyki klasycznej inspirowane folklorem góralskim, jak również tradycyjne melodie z polskich gór. Wszystko wzbogacone dodatkowo nowoczesnymi, m.in. jazzowymi, brzmieniami.
O wyjątkowym charakterze tego cieszącego się niesłabnącą popularnością widowiska świadczą wybitni instrumentaliści z różnych muzycznych światów – od Janusza Olejniczaka i Jana Smoczyńskiego, poprzez Atom String Quartet, Kwartet AUKSO, po Kwartet góralski Sebastiana Karpiela-Bułecki, Jana Młynarskiego i Andrzeja Święsa.
Głosy gór dotarły również za ocean. W listopadzie 2018 roku widowisko po raz pierwszy zaprezentowano w Carnegie Hall w Nowym Jorku.
Widowisko muzyczne Głosy gór już 13 września o godz. 19.00 w Sali Moniuszki. Bilety dostępne na teatrwielki.pl.
fot. Krzysztof Bieliński