Życie teatralne zamarło, od połowy marca wszyscy żyjemy jakby w innym świecie. Nikt się tego nie spodziewał, nie byliśmy na to przygotowani. Nagle nasz teatr stał się pustym, smutnym miejscem, bez przedstawień i bez publiczności. Zaplanowane spektakle i premiery zostały odwołane, w tym także nasze coroczne Kreacje.
Jednakże nasi artyści nie pozostają bezczynni. Zaopatrzeni przez teatr w kawałki podłogi baletowej, ćwiczą i starają się utrzymywać w formie tak, aby po powrocie do regularnych prób i przedstawień zminimalizować negatywny efekt tak długiego przestoju. Również ich artystyczna wyobraźnia i kreatywność znajduje ujście w postaci wirtualnej obecności na ich prywatnym oraz teatralnym Facebooku i Instagramie.
Podczas naszych regularnych internetowych spotkań wspólnie postanowiliśmy, że kolejne już 12. Kreacje jednak się odbędą w zaplanowanym terminie – online! Nasi artyści przygotowali, oczywiście z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego, dziesięć choreografii, które następnie sfilmowali i wysłali do Ewy Krasuckiej naszej realizatorki nagrań wideo, a ona przygotowała cały otrzymany materiał dla potrzeb transmisji.
Efekt jest niezwykły, bardzo piękny, pokazujący nie tylko kreatywność naszych artystów, ale również ich wrażliwość i umiejętność obserwacji tego, co się dzieje naokoło. W poetycki, metaforyczny sposób odnoszą się do irracjonalnej nierzeczywistości naszych czasów. Przy tym filmowa forma tej edycji Kreacji pozwala nam zbliżyć się do nich na odległość intymnego kontaktu, co mnie osobiście bardzo wzrusza.
I tak, przy współpracy i dzięki możliwościom naszego Działu Nowych Technologii Audiowizualnych, 5 czerwca 2020 roku jest dniem pierwszej w historii Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i prawdopodobnie jednej z niewielu światowych premier nowych prac choreograficznych prezentowanych wirtualnie.
Niech to będzie pozytywnym sygnałem, że Polski Balet Narodowy trwa w gotowości do pracy twórczej, myśli o naszych widzach, robi plany na przyszłość i stęskniony czeka na spotkanie ze swoją publicznością na żywo.
Krzysztof Pastor
Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego
Projekt plakatu: Jacek Wąsik. Zdjęcie: Łukasz Murgrabia