Festiwal rozpocznie tradycyjnie nowa premiera Polskiego Baletu Narodowego, zapowiadana na 25 października. Będzie nią głośny już w Europie balet znanego współczesnego choreografa Edwarda Cluga Peer Gynt według poematu dramatycznego Henrika Ibsena i z muzyką Edvarda Griega. Powstały w słoweńskim Mariborze, spektakl odniósł tam ogromny sukces i wystawiany był później także przez zespoły baletowe Zurichu, Wiednia, Rygi, Dortmundu, Lipska i Hanoweru. Teraz doczekamy się również jego polskiej premiery. Kolejne przedstawienia zaplanowano na: 26, 27, 29, 30 i 31 października oraz 6 i 7 listopada. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi maestro Alexei Baklan, a w rolach głównych wystąpią czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego.
Specjalną atrakcją festiwalu będzie natomiast jednorazowy pokaz baletu Niebezpieczne związki Krzysztofa Pastora z muzyką współczesnego łotewskiego kompozytora Artursa Maskatsa w gościnnym wykonaniu baletu i orkiestry Opery Nova z Bydgoszczy. Spektakl inspirowany był kultową powieścią Pierre'a Choderlosa de Laclosa i jej głośną ekranizacją Stephena Frearsa. Prapremiera miała miejsce na scenie Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze, a potem balet Pastora wystawiały z powodzeniem zespoły baletowe w Poznaniu, Brnie i Ostrawie. Ostatnio pojawił się także w repertuarze Opery Nova, co umożliwiło z dawna oczekiwane pokazanie go również na scenie warszawskiej. Występ gości w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się 3 listopada, a bydgoską orkiestrę operową poprowadzi Agnieszka Nagórka.
Nowe prace choreograficzne przygotowują także z tej okazji młodzi tancerze z grupy juniorskiej Polskiego Baletu Narodowego, pracujący od tego roku w mocno odświeżonym składzie osobowym. W kameralnym wieczorze baletowym Juvenalia 3 pokażą premierowo dwa jednoaktowe balety: Fantaisie polonaise z muzyką Fryderyka Chopina w choreografii Dawida Trzensimiecha oraz Shine z muzyką Philipa Glasa i Henryka Mikołaja Góreckiego w choreografii Kristófa Szabó oraz klasyczną miniaturę choreograficzną Michaiła Fokina Umierający łabędź z muzyką Camille’a Saint-Saënsa, dopełniając cały spektakl powtórzeniem baletu Journey Within Valentina Zucchettiego z muzyką Juliusza Zarębskiego. Ich przedstawienia odbędą się 15, 16 i 17 listopada.
Polski Balet Narodowy pod dyrekcją Krzysztofa Pastora serdecznie zaprasza fanów tańca i baletu na dedykowane im przedstawienia XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
Na zdjęciach: Sceny z Niebezpiecznych związków Krzysztofa Pastora w wykonaniu artystów Baletu Opery Nova z Bydgoszczy, fot. Miłosz Budzyński