Mąż i żona
- Győr
Stanisław Moniuszko / Anna Hop
Balet Anny Hop w jednym akcie na motywach komedii Aleksandra Fredry
Muzyka: Stanisław Moniuszko (muzyka baletowa Na kwaterze), Wojciech Kostrzewa – interludia, aranżacja pieśni i efekty muzyczne
Premiera: 6.04.2019, Polski Balet Narodowy, Warszawa
Ci bohaterowie nie mają żadnych hamulców. Są śmieszni, nieszczęśliwi, ale też najzwyczajniej okrutni, czyli temat uniwersalny, niezależnie od czasów i szerokości geograficznej – to obraz nas samych w krzywym zwierciadle. Choreografka Anna Hop mierzy się z być może najbardziej odważnym obyczajowo utworem Aleksandra Fredry – komedią Mąż i żona. To historia niebezpiecznych związków Elwiry, jej męża Wacława i jej kochanka Alfreda oraz wspólnej kochanki obu mężczyzn – pokojówki Justysi. Anna Hop przenosi akcję do lat 50. XX, umieszcza w scenerii letniego kurortu i zanurza perypetie tego komicznego miłosnego czworokąta w muzyce Stanisława Moniuszki, utworach muzyki rozrywkowej lat 50. i kompozycjach współczesnych, by w sposób lekki i dowcipny opowiedzieć tańcem słodko-gorzką ludzką historię o kryzysie wieku średniego, zazdrości, potrzebie miłości, niespełnionych ambicjach, by w finale eksplodować i zaskoczyć. Całość dopełnia minimalistyczna scenografia oraz subtelnie oparte na kontraście kolorystycznym oświetlenie autorstwa Małgorzaty Szabłowskiej.
Projekt jest realizowany w ramach Programu Instytutu Adama Mickiewicza ”44 x Mickiewicz”, którego celem jest przypomnienie wkładu polskiej kultury w kulturę europejską, reaktywacja romantycznych idei oraz nawiązanie do niepowtarzalnych elementów polskiego romantyzmu. Pozwala też spojrzeć na kulturę XIX wieku z perspektywy współczesności.
Instytut Adama Mickiewicza jest narodową instytucją kultury, utworzoną w 2000 roku. Cel Instytutu – budowanie trwałego zainteresowania polską kulturą na świecie, realizowany jest we współpracy z partnerami zagranicznymi i poprzez międzynarodową wymianę kulturalną w dialogu z odbiorcami, w zgodzie z założeniami polskiej polityki zagranicznej. Do 2022 roku Instytut zrealizował projekty w ponad 70 krajach na 6 kontynentach. Organizatorem Instytutu Adama Mickiewicza jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Współorganizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza.
Rok Romantyzmu Polskiego obchodzony jest w 200. rocznicę wydania Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Z tej okazji Instytut Adama Mickiewicza realizuje na świecie projekty mające na celu pokazanie, w jaki sposób polski romantyzm staje się wehikułem nowoczesności.
Projekty organizowane przez Instytut Adama Mickiewicza w ramach Roku Romantyzmu Polskiego ukazują, jak niezwykle aktualnym rezerwuarem wyobraźni i wrażliwości jest dziedzictwo romantyczne oraz nawiązują do konstrukcji świata opartej na duchowej i dialogicznej sile oddziaływania tego, co ukryte w wielu wymiarach. Ponadto projekty te przybliżają idee polskiego romantyzmu jako punkt krzyżowania się wielu kultur, poglądów i nurtów w sztuce. Udowadniając tym samym, że współcześnie tradycja romantyczna silnie rezonuje i oddziałuje na polskich i zagranicznych twórców, stwarzając możliwość do dialogu językiem sztuki i ekspresji artystycznej.
Realizatorzy
OBSADA
Elwira: Joanna Drabik
Wacław: Demeter Kobor
Justysia: Yume Okano*
Alfred: Diogo de Oliveira*
Papety kobiety:
Eugenie Hecquet
Manon Kolanowski
Daria Majewska
Papety mężczyźni:
Łukasz Bałoniak*
Sergi Martinez Castello* (Opera Wrocławska)
Daniel Agudo Gallardo* (Opera Wrocławska)
Gregor Giselbrecht
Kasper Górczak*
Ivan Pal*
Wiktoria Kotlińska*
* po raz pierwszy w roli
Streszczenie
Sponsorzy
-
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partner Polskiego Baletu Narodowego
-
Partner technologiczny
-
Patroni medialni