Nad ranem 24 lutego 2022 r. Rosja dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę – wojska rosyjskie rozpoczęły zmasowane ostrzeliwanie ukraińskich miast i wsi, w bestialski sposób zabijając ludność cywilną, w tym dzieci. W najbliższy piątek minie rok od tych tragicznych wydarzeń. W przeddzień rocznicy odbędzie się wyjątkowy koncert Solidarni z Ukrainą, zorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz naszą instytucję.
Koncert będzie transmitowany przez TVP2 oraz radiową Dwójkę. Początek - 23 lutego o godz. 20.00.
W ten wyjątkowy wieczór na największej polskiej scenie operowej wystąpią chór i orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją Michała Klauzy oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka (MASO) z Charkowa „Słobożański” pod dyrekcją Jurka Dybała. W programie koncertu znajdzie się utwór Valentina Silvestrova pt. Modlitwa za Ukrainę, skomponowany podczas Euromajdanu w 2014 roku, wybrzmią również hymny Polski i Ukrainy (ten ostatni w aranżacji Jurija Szewczenki), a także Requiem oraz Va, pensiero z opery Nabucco Giuseppe Verdiego. W Requiem zaśpiewają soliści Izabela Matuła (sopran), Vassily Solodky (tenor), Agnieszka Rehlis (mezzosopran) oraz Sergii Magera (bas).
Koncert został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Ten koncert jest wydarzeniem nadzwyczajnym. Jest naszym głosem sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, jest hołdem, który oddajemy ofiarom tej straszliwej wojny, jest wreszcie podziękowaniem dla wszystkich tych, którzy od roku każdego dnia, na swoją miarę, niosą pomoc Ukrainie i wspierają Ukraińców, tu w Polsce. To wielka rzesza ludzi – osób prywatnych, społeczników, działaczy, samorządowców, urzędników. Rok temu wspólnie i bez wahania stanęliśmy po jedynej właściwej stronie – i dzisiaj kontynuujemy to nasze działanie. Solidarni z Ukrainą – aż do zwycięstwa– napisał w słowie do programu koncertu minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński.
O Młodzieżowej Akademickiej Orkiestrze Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” (MASO) z Charkowa
Sposób funkcjonowania zespołu można porównać do działającej w Polsce Orkiestry Sinfonia Juventus, w której młodzi muzycy uczą się funkcjonowania w profesjonalnym zespole artystycznym. Orkiestra MASO, w której szeregach zasiadają obecnie najbardziej utalentowani młodzi muzycy z całej Ukrainy, przed wybuchem wojny dawała regularne, cotygodniowe koncerty w Charkowie. W wyniku inwazji rosyjskiej na Ukrainę zespół stracił podstawy egzystencji i możliwość funkcjonowania w swoim mieście, tragicznie doświadczonym działaniami wojennymi. Swój nowy artystyczny dom MASO odnalazła, przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w Polsce - początkowo w gościnnym Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, następnie w Lublinie, Zakopanem, Wrocławiu i Szklarskiej Porębie. Obecnie – w ramach programu Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca – orkiestra rezyduje w Katowicach.