Fredriana
Stanisław Moniuszko / Conrad Drzewiecki, Anna Hop
KUP PROGRAM ELEKTRONICZNY W FORMACIE EPUB I PDF
Wieczór baletowy w dwóch częściach
W 200-lecie urodzin Stanisława Moniuszki
PRZYPOWIEŚĆ SARMACKA
Balet Conrada Drzewieckiego w jednym akcie na motywach Zemsty Aleksandra Fredry
Muzyka: Stanisław Moniuszko (uwertura fantastyczna Bajka)
Prapremiera: 25.02.1975, Polski Teatr Tańca, Poznań
MĄŻ I ŻONA
Balet Anny Hop w jednym akcie na motywach komedii Aleksandra Fredry
Muzyka: Stanisław Moniuszko (muzyka baletowa Na kwaterze)
Prapremiera: 6.04.2019, Polski Balet Narodowy, Warszawa
Premiera: 6.04.2019, Polski Balet Narodowy, Warszawa
Hrabia Aleksander Fredro i ojciec opery narodowej Stanisław Moniuszko, ponadto dwie wspaniałe choreografie, klasyczna już – w wydaniu mistrza Conrada Drzewieckiego oraz współczesna, autorstwa młodej, ale cieszącej się już uznaniem Anny Hop.
Polskiemu kompozytorowi zdarzyło się tworzyć muzykę dla utworów scenicznych hrabiego, jak chociażby tę, napisaną w 1824 roku do Nowego Don Kiszota, czyli Stu szaleństw. Niemniej jednak tym razem do spektaklu wybrano fragmenty jego jedynego baletu Na kwaterze. Kanwą dla baletowej wersji Zemsty, polskiej komedii wszech czasów, przechrzczonej przez choreografa na Przypowieść sarmacką została jedna z najlepszych partytur orkiestrowych Moniuszki – uwertura charakterystyczna Bajka, nosząca podtytuł Zimowa opowieść. Zespół Polskiego Baletu Narodowego perfekcyjnie odtworzył dzieło Drzewieckiego pod okiem Emila Wesołowskiego, który jest wychowankiem znakomitego naszego choreografa. Znakomicie oddaje ono historię dwóch zwaśnionych rodów Raptusiewiczów i Milczków oraz dwojga ich przedstawicieli młodszego pokolenia – kochających się Wacława i Klary, którym na drodze do życiowego szczęścia stają zacietrzewieni w odwiecznym sporze ojcowie.
Tłem muzycznym dla choreograficznej wariacji Anny Hop na temat Męża i żony Fredry, jest jedna z późniejszych kompozycji Moniuszki – napisany około 1868 roku balet Na kwaterze (funkcjonujący też niekiedy pod alternatywnym tytułem Na kwaterunku). Bohaterowie komedii – Elwira oraz jej mąż Wacław oraz ich kochankowie Alfred z pokojówką Justysią – tworzą pozbawioną hamulców moralnych plątaninę niebezpiecznych związków. Dyptyk baletowy Fredriana to także kolejna okazja do wysłuchania muzyki Stanisława Moniuszki, towarzyszącej miłosnym perypetiom scenicznym, ukazanym w sposób niezwykle zabawny i żartobliwy. Lekka, uniwersalna tematyka, świadcząca o niezwykłym poczuciu humoru komediopisarza, w połączeniu z liryczną miejscami, to znów dramatyczną muzyką Moniuszki, tworzą idealny duet. Podobnie jak dwie różne w stylu choreografie, znakomicie wykonane przez tancerzy Polskiego Baletu Narodowego.
Realizatorzy
Polski Balet Narodowy
Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
Streszczenie
Sponsorzy
-
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
-
Mecenasi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej | Partnerzy Akademii Operowej
-
Partnerzy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej
-
Partner Polskiego Baletu Narodowego
-
Patroni medialni
-
Partner medialny